VDECHNI ŽIVOT SÍDLÁKU vol. 2

Publikováno: 9. 11. 2016 Doba čtení: 3 minuty
VDECHNI ŽIVOT SÍDLÁKU vol. 2
© Foto: Alena Havelková

Po úspěchu z minulého roku jsme se rozhodli zopakovat klubový festival s názvem ZPOZA KLECE FEST. Termín festivalu jsme se opět rozhodli umístit na začátek října. O tom, že se naše přání nadstandardně pěkného počasí nejspíš nevyplní, dávala tušit předpověď počasí, která slibovala chladný a mokrý začátek října. Operativně jsme se tedy rozhodli přemístit festival z okolí do nitra klubu.

Program jsme letos rozčlenili do dvou bloků. V prvním, který začínal krátce po dvanácté hodině, jsme poskytli prostor velkého klubu závodníkům na Freestyle koloběžkách k tréninku. V malém klubu zatím probíhal face painting, při kterém si mohly děti nechat pomalovat obličej či jinou část těla výtvarnicí Veronikou Gocovou. Také se rozjel graffiti jam, kam dorazili liberečtí sprejeři vyzdobit místní podchod, který je několik desítek metrů před klubem.

S úderem druhé hodiny skončil trénink a začaly závody na koloběžkách. Podařilo se nám sehnat tři starší zkušené jezdce, kteří nám pomohli v porotě a hodnocení soutěžících, tak s ostatním chodem závodů. O hudbu se postaral MC Lex. Podařilo se vytvořit soutěživou, ale přitom kamarádskou atmosféru, při které se děti navzájem podporovaly a hecovaly. Všichni účastníci závodů odevzdali ve svých výkonech maximum. Soutěživost v závodnících podnítily také krásné ceny, které nám do soutěže věnoval „patron klubu“ známý liberecký rapper Paulie Garand, kterému tímto moc děkujeme.

Současně s vyhlášením vítězů závodů byl ukončen i face painting. Hluk skákajících koloběžek vystřídala živá hudba a na malém klubu se zatím připravil Sousedský second hand. Do něj měly děti, rodiče a sousedé ze sídliště možnost přinést (nebo si z něj odnést) staré oblečení. O ošacení a boty jevili některé děti zájem, jiné zase obtížně chápali princip výměny nenošených věcí. Náš cíl spojit second hand se sousedským setkáním a zapojit tak do výměny místní komunitu příliš nevyšel. Skrz akci jsme ovšem mohli poznat blíže některé rodiče a přinést mezi děti myšlenku sdílení. Za organizaci a technický support bychom rádi poděkovali Jaroslavě Svobodové.

Hudební produkcí byl ohraničen blok určený spíše mládeži a starším dětem. Interprety si přišli poslechnout, jak návštěvníci klubu, tak i doposud neznámí mladí lidé. Velkou radost nám udělali freestyle rappeři , kteří se nebáli a vyplnili pauzy mezi interprety svou produkcí. Mezi vystupujícími se objevil pracovník NZDM Dušan Kotlár, který zde zajamoval na klarinet společně se svým spoluhráčem klávesistou Robertosem. Další interpret spojený s klubem byl rapper Bigg Mackk, který na této akci dostal šanci odstartovat svou kariéru svým prvním veřejným vystoupením. Svým výkonem potěšil mladý rapper Dreadman, který se nám pár dní před festivalem sám ozval. Večer uzavřeli stejně jako minulý rok svým skvělým vystoupením u návštěvníků klubu tolik oblíbení Zpoza Rýmu.

S koncem poslední písničky se útroby klubu vyprázdnili a letošní Zpoza Klece Fest 2 jsme mohli považovat za úspěšně ukončený.

Tak zase za rok, tentokrát třeba opět venku a za lepšího počasí.

Provoz NZDM V kleci je v roce 2016 podpořen z dotace Libereckého kraje a města Liberce.

Autor: Martin Grosman, pracovník NZDM

Související články