LN: "Letos jsme udělali velký krok kupředu." Vlivem pandemie se rozšiřuje nabídka doučování i zapojení budoucích učitelů

Publikováno: 16. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
LN:
© Foto: Unsplash

Lidové noviny: Doučováním v Česku momentálně procházejí nejspíš tisíce, možná i desetitisíce dětí od prvňáčků až po maturanty. Zatímco ještě před pár lety nabízela doučování jen část škol a jinde museli rodiče sáhnout do kapsy, letos jsou vlivem pandemie možnosti mnohem širší. Člověk v tísni poskytuje bezplatné doučování dlouhodobě, ale i u nás došlo v posledním roce ke změnám k lepšímu.

„Letos jsme udělali velký krok kupředu. Dali jsme dohromady spoustu materiálů, zdrojů, pracovních listů, her a cvičení, které naši dobrovolníci pro děti vytvářeli a používali, a umístili jsme je na web Doucujte.cz,“ říká Zuzana Ramajzlová, která se v organizaci zabývá doučováním. „Navíc tu dobrovolníci najdou i metodickou podporu, tipy, jak na motivaci dětí, a informace o sociálním vyloučení. Často si totiž neumějí představit situaci, v jaké některé děti žijí.“

Doučování otevírá oči budoucím učitelům

To potvrzuje i Karolína Tricsli, která loni jako dobrovolnice a studentka závěrečného ročníku magisterského studia pedagogiky přes Člověka v tísni doučovala několik dětí ze sociálně slabých rodin. „Byla jsem hodně zaskočená a dost mě to zasáhlo,“ říká. Do té doby zažila praxi pouze na osmiletém gymnáziu a nesetkala se s dětmi, které místo učení musejí třeba hlídat mladší sourozence. „Jedna z dívek se pod mým vedením zlepšila, ze známek na propadnutí se dostala na dvojky, z toho jsem měla radost. A já jsem se s nimi taky hodně naučila. Musela jsem je motivovat, sdílela jsem s nimi strategie, jak se učit. Z té velké zkušenosti čerpám teď, když jsem nastoupila jako učitelka na běžnou pražskou základní školu,“ dodává.

Zde pro Vás odemykáme celý článek Lucie Kocurové z LIDOVÝCH NOVIN

Chci doučovat jako dobrovolník

Chcete-li nám pomoci jako dobrovolník/dobrovolnice pro doučování, napište nám na email: doucovani@clovekvtisni.cz. Doučování provozujeme v Ústeckém, Libereckém, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Olomouckém kraji a v Praze.


Autor: Člověk v tísni

Související články