Vyhrát můžeme i jinak než jen skórováním

Publikováno: 7. 7. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Vyhrát můžeme i jinak než jen skórováním
© Adéla Kaslová

Fotbal je pro většinu mládeže srdeční záležitostí, naše klienty z toho nevyjímaje. Proto v nabídce našeho Otevřeného klubu nejsou různá sportovní klání výjimkou. Pochopitelně u nás najdete i jiné sportovní či tvůrčí aktivity, hudební a taneční dílny, individuální konzultace nebo například promítání dokumentárních filmů. 

V minulých letech jsme se na hřišti utkali s kluky z ústeckého klubu Člověka v tísni, nebo jsme se zúčastnili Fotbalu proti rasismu. Letos jsme s naší klubovou mládeží byli pozváni k účasti na Lázeňském poháru, který při příležitosti Zahájení lázeňské sezóny pořádá již druhým rokem Volba pro Teplice. Akce se konala v pátek 26. 5. 2017 na zahradě Gymnázia Teplice a celou ji zaštítil zdejší učitel dějepisu Jiří Řehák spolu se svými studenty.

Dle některých Tepličanů se zdá být situace okolo národnostních menšin ve městě neúnosná. Aktivitou chtějí studenti v čele se svým učitelem ukázat, že jsou zde lidé, kteří celou záležitost vnímají zcela odlišně. Při lázeňském poháru se tak sešla řada lidí různých národností, aby spojili své síly při již tradičním fotbalovém utkání, kde hrál prakticky každý s každým. Naši klienti měli tak možnost hrát s lidmi z 9 různých zemí, různého vyznání a věku, od teenegerů až po důchodce.

O atmosféru celé akce se postarali samotní účastníci, kteří přinesli občerstvení typické pro jejich kulturu. Kluci z našeho klubu se ukázali jako ostřílení fotbalisti, kteří zvládli i několikrát zaskórovat. Na závěr utkání se slavnostně předal putovní pohár, v jehož obležení následovalo hromadné focení. Fotbalového utkání se účastnili i známí fotbaloví hráči, jako například Pavel Verbíř, Michal Doležal a Martin Slavík.

Mě, jako pracovnici nízkoprahového klubu, osobně nejvíce potěšily emoce, kterými naši chlapci po turnaji hýřili. Vyzařovala z nich spokojenost a vyjadřovali radostné pocity nad hrou s cizími lidmi, přestože ani fyzicky nic nevyhráli. Jak vidno vítězství může míc spousty podob. Nezbývá nám než poděkovat sdružení Volba pro Teplice a panu Řehákovi za úžasně strávený, společný čas a za báječnou atmosféru.

Otevřený klub je jednou ze služeb registrovaných jako Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Navštěvují jej mladí lidé ve věku od 15 do 26 let, kteří mnohdy přicházejí z prostředí, ve kterém chybí pozitivní vzory jak v rodině, tak třeba i mezi vrstevníky. Nedostává se jim potřebné podpory, často pociťují nudu, jsou pasivní a bez zdravého sebevědomí. Více o službě naleznete zde.

Autor: Adéla Kaslová, koordinátorka v přímé práci, Lenka Hozáková - administrátorka pobočky

Související články