Výlet do Brna za romskou historií

Publikováno: 11. 9. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Výlet do Brna za romskou historií
© Foto: Maria Siváková

Má kolegyně Maruška už dlouho mluví o tom, že by děti ráda vzala na výlet do Muzea romské kultury v Brně. Loni jí plány překazila probíhající pandemie, letos už nás ale nic nezastavilo. A protože Brno není z Kladna zrovna kousek a je v něm toho k vidění mnoho, vyrazili jsme nakonec hned na třídenní výlet do moravské metropole.

Do Brna jsme ve čtvrtek přijeli vlakem krátce po poledni. Čekala nás krátká cesta do skautské klubovny, kde jsme byli ubytováni. Někteří účastníci to trošku předimenzovali s kufry a batohy, a tak se nám cesta mírně protáhla. Věci jsme si nechali v klubovně a šli hledat něco dobrého k snědku. V centru Brna se nám všem nejlépe pozdával pravý kurdský kebab. Po večeři jsme měli chvíli na prohlídku hlavního brněnského náměstí s proslulým orlojem.

V pátek odpoledne nás čekal hlavní bod programu – Muzeum romské kultury. Nejdřív jsme si spolu s průvodci prošli stálou expozici, která byla pro většinu z nás plná nových informací o historii Romů, jejich původu a jazyku. Dozvěděli jsme se například, proč se v angličtině Romům říká Gypsies, a že romština vychází ze sanskrtu. Po krátké pauze pak následovala krátký program o romském holocaustu, na který navazovala debata o rasismu.

Odpoledne rychle uteklo, a tak v plánovaném nabytém programu zbyl čas už jen na návštěvu bazénu, které chtěli všichni využít především ke koupeli, jelikož nám v klubovně bohužel nefungovala sprcha. Po koupání jsme se ještě posilnili pizzou a až do noci hráli Aktivity. 

V sobotu nás čekal už jen poslední společný brněnský oběd a tradá domů! 

Autor: Dorota Dudková, Pracovnice Podpory vzdělávání

Související články