Výročí Beslanu – ženy truchlily, úřady trestaly

Publikováno: 6. 9. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Výročí Beslanu – ženy truchlily, úřady trestaly
© ČvT archiv

Na začátku září si obyvatelé severoosetinského Beslanu připomněli již dvanácté výročí teroristického útoku na místní základní školu. V den zahájení školního roku 2004 vtrhli do školy čečenští a ingušští islámští separatisté, kteří zde po tři dny drželi jako rukojmí přes 1200 lidí, většinou dětí. Tragédie vyvrcholila 3. září zásahem ruských bezpečnostních složek. Po tomto zásahu zůstalo na místě 334 mrtvých, z toho 186 dětí. Kolem celé tragédie dodnes panuje celá řada nejasností.  

Letošní připomínkové akce se však neobešly bez zásahů ruských bezpečnostních orgánů a bez trestů pro ženy, které během veřejného protestu opět obvinily prezidenta Vladimira Putina ze smrti svých blízkých a ze zamlčování pravdy o celé události.

Před rokem se však dostalo skupině beslanských matek jistého zadostiučinění, když po několikaleté práci na shromažďování důkazů přijal Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku k posouzení 7 žalob od celkem 447 lidí poškozených během beslanských událostí v roce 2004 (více v angličtině zde)

Před dvěma lety zorganizoval Člověk v tísni spolu s kolegy z organizace Post Bellum a Gulag.cz cestu do Beslanu, aby na místě zaznamenal vzpomínky přímých účastníků a rodinných příslušníků obětí teroristického útoku. Výsledkem této cesty je unikátní soubor 12 videorozhovorů, jejichž ukázky najdete zde. Na krátký sestřih z těchto rozhovorů se můžete podívat zde. A na závěr ještě jeden odkaz, tentokrát na rozhlasový pořad Příběhy 20. století, v němž Mikuláš Kroupa zpracoval jeden ze zaznamenaných příběhů.

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články