Chcete vyřešit své dluhy a začít lepší život? Využijte Milostivé léto 2022

Publikováno: 26. 9. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Chcete vyřešit své dluhy a začít lepší život? Využijte Milostivé léto 2022
© Foto: Unsplash, Ben White

Zbavit se dluhů je opět možné za velmi výhodných podmínek, a to díky akci Milostivé léto 2022 (někdy označované také jako Milostivé léto II), která probíhá mezi 1. zářím 2022 a 30. listopadem 2022. Dlužníci mají možnost splatit pouze jistinu (tedy původní dluh) a jednorázový poplatek exekutorovi a veškeré úroky, poplatky advokátům či penále budou odpuštěny. Exekuce však musí být vedená pro dluh u veřejnoprávního subjektu - zdravotní pojišťovny, krajské nemocnice, městského dopravního podniku a dalších podobných institucí. Další podrobnosti najdete v našem přehledovém článku.

Obsah

JAK VYUŽÍT MILOSTIVÉ LÉTO 2022CHCETE POMOCI LIDEM Z DLUHOVÝCH PASTÍ? PŘISPĚJTE DO SBÍRKY SOS MILOSTIVÉ LÉTO!

Minulé Milostivé léto (někdy označované chybně jako Milosrdné léto) pomohlo desetitisícům lidí často ve zdánlivě bezvýchodné situaci, jako může být i ta vaše. Vyřešili své nesplacené závazky a mohli začít lepší život. Mít vlastní bankovní účet, možnost platit kartou, stabilněji bydlet i se třeba rekvalifikovat a získat lépe placenou práci, nebo moct přemýšlet, co si koupím, možná i kam pojedu na dovolenou.

Lidé, kteří uvízli v dluhových pastech, mají letos díky Milostivému létu 2022 opět možnost splatit pouze jistinu, tedy původní dluh a jednorázový poplatek exekutorovi. Veškeré úroky, poplatky advokátům či penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Příležitost vyřešit svízelnou situaci platí po dobu tří měsíců, od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022.

Podmínkou využití Milostivého léta II je zahájení soudně vymáhané exekuce před 28. říjnem 2021. Ta musí být vedená pro dluh u veřejnoprávního subjektu, kterým může být: zdravotní pojišťovna (VZP, OZP aj.), Česká televize, Český rozhlas, ČEZ, krajské nemocnice, městské dopravní podniky a další obecní, krajské či státní organizace.

„Dluhy u těchto subjektů narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Tisíce lidí by je bez Milostivého léta už neměli šanci splatit možná do konce života. Příkladem může být dluh na nájemném za městský byt, který se z tisícikorun vyšplhal na stovky tisíc, v jiném případě i milionů korun,“ uvádí koordinátor dluhového poradenství Daniel Hůle.

Dle dostupných dat Exekutorské komory bylo v České republice ke konci minulého roku 698 tisíc lidí v exekuci a celkový počet exekučních řízení činil 4,426 milionu. Na jednoho dlužníka tak v průměru připadalo zhruba 6 exekucí.

Jak využít Milostivé léto 2022

Podmínky - co je potřeba udělat

Od 1. 9. 2022 do 15. 11. 2022 doručte exekutorovi doporučený dopis, ve kterém ho informujte, že využíváte Milostivé léto 2022. V dopise požádejte o vyčíslení dlužné jistiny a sdělení čísla účtu, na který máte zaslat peníze. Vzor dopisu najdete na milostiveleto.cz.

Od 1. 9. do 30. 11. 2022 zaplaťte na sdělený účet dlužnou jistinu a poplatek 1 815 Kč (částka musí být na účtu exekutora do 30. 11. 2022).

Za jakých podmínek nelze Milostivé léto 2022 využít

Milostivé léto II nelze využít na exekuce pro dluh vůči soukromoprávním věřitelům (úvěry, hypotéky, dluhy u operátorů nebo nájmy soukromých majitelů bytů apod.). To neplatí v případě, kdy se soukromoprávní věřitel k Milostivému létu dobrovolně připojí. Některé banky již ohlásily, že tento krok zvažují.

Milostivé léto II dále nelze využít:

• v případě dluhů, které odkoupil soukromoprávní subjekt – např. dluh původně u dopravních podniků, odkoupený inkasní společností.

• pokud dluh ještě není v exekuci nebo je v exekuci, která byla zahájena po 28. 10. 2021.

• nebo v případě, že vaše dluhy nevymáhá soudní exekutor, ale např. úřad v daňovém a správním řízení.

Potřebujete poradit?

• Na webu milostiveleto.cz si můžete zkontrolovat, zda se na vaši exekuci Milostivé léto 2022 vztahuje. Stačí zadat údaje a exekuční poradce vám sdělí, zda máte na odpuštění části dluhu nárok. Najdete tam také další doplňující informace.

• Dotazy můžete psát také na e-mail: jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz.

• Nebo nám zavolejte od pondělí do pátku (9:00 – 22:00 hod.) na naši help linku 770 600 800.

Příklad pomoci Milostivého léta: Z 12 exekucí zůstal jediný dluh, který si Viktor zvládne zaplatit už sám

Změnit život pomohlo minulé Milostivé léto například panu Viktorovi. „Dluhy, složitá situace v rodině a neúspěšný pokus o abstinenci ho dovedly až k pokusu o sebevraždu. Se štěstím v neštěstí skončil v nemocnici, kde začal spolupracovat se sociálním pracovníkem. Ten ho informoval o Milostivém létě a pomohl mu zjistit, že z jeho 12 exekucí jich 10 splňuje podmínky pro jeho využití. S žádostí o pomoc s dalším postupem pak pana Viktora nasměroval na naši poradnu,“ vypráví dluhová poradkyně Člověka v tísni Klára Soukupová.

„Díky finanční pomoci přátel a sbírky SOS Milostivého léta se nakonec podařilo uhradit 11 exekucí. Panu Viktorovi tak zbyl jediný dluh, který si už dle svých možností postupně splatí sám. Vzhledem k velké podpoře svých blízkých se rozhodl svůj život změnit úplně. Nyní absolvuje léčbu závislosti na alkoholu a plánuje si najít i novou práci,“ doplňuje jeden z nakonec velmi nadějných osudů.

CHCETE POMOCI LIDEM, kteří nemají ani na zaplacení pŮvodního dluhu? PŘISPĚJTE DO SBÍRKY SOS MILOSTIVÉ LÉTO!

Vybrané prostředky ze sbírky pomohou lidem v exekuci, kteří se rozhodnou Milostivého léta II využít, ale na splacení jistiny (původní dlužené částky) a jednorázového poplatku exekutorovi nebudou mít peníze. Všechny ostatní úroky a sankce budou v rámci akce odpuštěny.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně


Aktuální články o milostivém létě


Autor: Eva Kroupová