Vzhůru na palubu aneb plavba bílinské mládeže

Publikováno: 15. 8. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Vzhůru na palubu aneb plavba bílinské mládeže
© Foto: ČvT

Píše se rok 2017, je prvního února a posádka bílinské lodi Nejsme v tísni je připravena zvednout své kotvy. Je čas vyplout do druhého pololetí našeho školního roku. Pojedeme podle našeho plánu cesty, držte se. 

Naší první zastávkou je měsíc věnovaný tvorbě kritického myšlení v oblasti mediální výchovy. Dozvěděli jsme se, že ne všechny informace, které k nám přicházejí prostřednictvím medií, jsou úplné a mnohdy pravdivé. Děkujeme reportéru ČT, Davidu Havlíkovi, za přínosnou a obohacující besedu. Byli jsme připraveni znovu vyplout a pokračovat, ale náhle zazněl pokyn: „Stůjte, ruce za záda, půjdete s námi.“ Byli jsme zadrženi Pořádkovou jednotkou Policie ČR pod vedením Npor. Kamila Minaříka. Ten nám vysvětlil důvod našeho zadržení a poučil nás o našich právech.

Na tomto základě jsme požádali o konzultaci s advokátkou Mgr. Gabrielou Šťastnou. V jejím doprovodu jsme se zúčastnili trestního líčení a následné besedy s JUDr. Jiřím Bednářem na Krajském soudě v Ústí nad Labem. Poté co jsme byli prohlášeni nevinnými, jsme zasedli na straně soudního tribunálu při řešení jiných soudních případů.

Zvedáme kotvy a znovu vyplouváme do našich historických vod. Nejprve zastavujeme v našem hlavním městě u Národního divadla. Celé divadlo jsme si prohlédli a uslyšeli jsme o neuvěřitelné cestě, která započala položením základního kamene až do současné podoby této historické památky. Pokračujeme za naším dalším cílem, kterým je Terezínská pevnost pod vedením našeho průvodce Bc. Jakuba Jakla. Seznámili jsme se s původním účelem této pevnosti a jeho následným zneužitím nacistickým Německem. Bolest, smutek, hlad, bez soukromí, bez práv, bez svobody, deprese, úzkost, utrpení, hrůza, bezcennost života, jedinou jistotou je smrt. To byly naše pocity při prohlídce tohoto místa.

Pomalu přichází čas vyplout za hranice naší země. V červnu naší posádku vítají ve městě Trstěná na slovenské půdě. Strávíme zde čtyři dny na mezinárodním festivalu mládeže se slovenskou, maďarskou a polskou posádkou. Aktivně jsme se zapojili do rozvoje města a skrze bohatou sestavu workshopů jsme se naučili spoustu nových věcí. Naši návštěvu jsme zakončili plejádou hudebních koncertů.

Otáčíme pomalu kormidlem zpět do severních Čech. Připlouváme do Hostomic, kde spolu s Hostíkem a sdružením dobrovolných hasičů organizujeme dětský den. Na děti čekalo šest stanovišť, občerstvení a pěnová koupel. Po poradě naší posádky jsme se shodli, že je na čase vrátit se domů. Po příjezdu a spuštění kotvy jsme pozváni do ZŠ Aléská na hlavní taneční vystoupení. Naše dance crew inspirovala mladé zájemce k taneční kreativitě. Toto vystoupení zabralo 10 měsíců přípravy pod vedením naší trenérky a managerky Kačky Rakašové. V oblasti taneční průpravy se nám podařilo navázat spolupráci s tanečním studiem Viva Jump Teplice a Dance Academy Prague.

Přesedáme do jiného dopravního prostředku, automobilu značky Citröen. Prvním úsekem naší výpravy je prohlídka našich veteránů na bílinském náměstí. Poté odjíždíme směrem k autokempu na Kyselce. Zde je naším úkolem realizace workshopového a zábavného odpoledne pro rodiny účastníků našeho sjezdu. Ocenění v podobě poděkování organizátorů akce, rodičů a dětských úsměvů bylo pro nás plnohodnotnou odměnou. Ukončením našeho dobrodružství vstupujeme do doby prázdninového odpočinku a přípravy následného plánu cesty naší další plavby.


Jsme skupina bílinské studující mládeže vystupující pod názvem NEJSME V TÍSNI. Vznikli jsme před 5 lety v rámci služby Kariérního poradenství bílinské pobočky Člověk v tísni. Naším primárním cílem je sebe rozvíjení v oblasti vzdělávání, které směřuje k úspěchu na trhu práce. Naším sekundárním cílem je prostřednictvím aktivního občanství přispívat k obohacení života našeho města a celé naší společnosti. Naše aktivity jsou v současné době hrazené z projektu KOMPAKT, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. 

Autor: Zuzana Weissová, Managerka skupiny Nejsme v tísni

Související články