Za měsíc si nyní vydělám tolik, jako dřív za celý rok, říká kambodžská farmářka

Za měsíc si nyní vydělám tolik, jako dřív za celý rok, říká kambodžská farmářka

Kolem paní Yem Sohkom pobíhají kuřata a předhání se u jídla. Farmářka z kambodžského Kampong Chhang hrdě popisuje, jak byla schopna zdvojnásobit počet svých kuřat díky školení kambodžské pobočky Člověka v tísní a organizaci Phnom Neang Kangrei Association. S nově nabytými znalostmi a dovednostmi se chystá v následujícím roce počet kuřat dokonce ztrojnásobit.

Paní Sokhom vysvětluje nové účinné metody, ale také jejich náročnost vyžadující větší péči o chovanou drůbež. „Původně jsem měla jen několik slepic a kuřat. Po zavedení nových metod mám nyní více než stovku kuřat. Pro další kuřata už příští rok asi ani nebudu mít místo,“ říká s úsměvem Sokhom.

Není to ale jen o lepších farmářských metodách, které pomohli Sokhom a jejím kuřatům. Více než 90 % kambodžských farmářů chová dobytek, který je pro ně významným zdrojem obživy. Mnoho zvířat ale stále zbytečně podléhá nemocem, které lze léčit. Z tohoto důvodu podporuje Česká rozvojová agentura a EU aktivity zaměřené na zlepšení celého hodnotového řetězce a propojení farmářů s veterináři a prodejci. Lepší metody chovu spolu s kvalitními veterinárními službami, očkováním a marketingem, to vše znamená vyšší počet chovaného dobytka a vyšší příjmy pro farmáře jako je Sokhom.

Jako jiné ženy v okolí, chovala i Sokhom jen pár kuřat, určených k prodeji při příležitostech jako je Čínský nový rok. Nebyl to její hlavní zdroj příjmu, ale velmi vítaný přivýdělek. Proto se začala zajímat o lepší metody chovu. A školení se jí opravdu vyplatilo, protože díky němu značně zvýšila svůj příjem. „Za měsíc si nyní vydělám tolik, jako v minulosti za celý rok,“ dodává Sokhom.

A tím to pro Sokhom nekončí, nyní se snaží zapojit celou vesnici. Na příští rok plánuje rozšířit slepičí farmu, aby mohla pojmout rostoucí počet slepic a kuřat. „Hledám teď nejlepší způsob, jak předat své znalosti dál sousedům a příbuzným, kteří by o ně také měli,“ vysvětluje.

Sokhom je jednou z tisíce farmářů, kteří se zapojili do projektu Člověka v tísni zaměřeného na Tržní rozvoj služeb pro komunitní živočišnou výrobu v Kambodži. „Tento projekt podporuje úzké propojení s trhem. Což výrazně ovlivnilo přístup farmářů k důležitým vstupům a službám, které v minulosti neexistovaly, nebo k nim byl přístup jen velmi obtížný. Pomáháme tak farmářů i poskytovatelům služeb podstatně zvyšovat jejich příjmy z chovu dobytka,“ říká Julien Brewster, vedoucí programů ČvT zaměřených na živobytí a životní prostředí. Tato praxe se týká také veterinářů a veterinárních obchodů, které mohou zlepšovat své služby a poskytovat farmářům ve svém okolí cenné poradenství.

Autor: So Sorthy