Za peníze, které jsem si vydělal rekonstrukcí cest, jsem si opravil dům, říká Binod Karki z Nepálu

Publikováno: 10. 1. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Za peníze, které jsem si vydělal rekonstrukcí cest, jsem si opravil dům, říká Binod Karki z Nepálu
© Sajana Shrestha, Člověk v tísni

“Tři dny po zemětřesení jsem se vrátil z Indie. Všechno bylo v troskách,” říká Binod Kumar Karki, který žije ve vesnici Gorkha. 25. dubna 2015 zasáhlo Nepál zemětřesení o síle 7.8 stupně, které následovalo několik dalších otřesů a sesuvů půdy. Více než 8 500 lidí přišlo o život a katastrofa zničila přes půl milionu domovů. V prvních dnech po zemětřesení se Karki musel sutinami doslova prokopat, aby se dostal k zásobám obilí a kuchyňskému vybavení a nakrmil své děti.

O tři roky později se Karki stal jedním z 2 000 dělníků opravujících himalájské cesty, které zemětřesení zničilo v okolí vesnice. Tyto cesty jsou pro místní jedinou spojnicí s okolním světem – trhem, školami, nemocnicemi a ostatními vesnicemi. V minulém roce jich bylo rekonstruováno 125 kilometrů díky projektu financovaného UK Aid, v jehož čele byla česká organizace Člověk v tísni. Projekt je úspěšný i díky spolupráci s lokálními partnery PHASE Nepal, Lumanti a Scott Wilson Nepal.

Kvůli omezeným pracovním možnostem v Nepálu, musel Karki jezdit za prací do Indie. Vydělané peníze posílal domů rodině. Letos díky projektu na opravu cest mohl konečně pracovat doma. Díky tomu se také pustil do oprav vlastního domu. Po necelých 40 odpracovaných dnech dostal 328 liber, z čehož většinu investoval do stavebních materiálů na opravu domu. Za zbytek peněz si koupil buvola a kozy, aby zajistil rodinu do budoucna.


Karkimu a ostatním lidem z venkova výplata v rámci projektu pomohla při rekonstrukci zemětřesením poničených domů. Do podpory zaměstnanosti v místních komunitách bylo v minulém roce investováno vice než 1 milion liber. Peníze pak opět sloužily potřebám celé komunity, aby mohli lidé jako Karki znovu začít normálně žít.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Sajana Shrestha, PIN Nepal Communication Officer

Související články