Zápisy do škol jsou v roce 2020 jiné. Ale i letos vás u nich doprovázíme

Publikováno: 29. 4. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Zápisy do škol jsou v roce 2020 jiné. Ale i letos vás u nich doprovázíme
© Foto: Archiv Člověk v tísni

Kvůli opatřením proti koronaviru letos probíhají zápisy do škol převážně elektronicky bez přítomnosti žáků, učitelů a zákonných zástupců. Našim klientům i letos pomáháme se zápisy do 1. tříd základních škol a mateřských škol v rámci celého Olomouckého kraje.  

Během dubna probíhaly zápisy do 1. tříd základních škol. I ty však postihla opatření spojená s pandemií COVID-19. Prvňáčky proto nečekalo setkání s učiteli ve třídě, jak je tradičně zvykem. Přihlášení probíhalo převážně elektronicky. 

Pro některé z našich klientů šlo o složitý úkol. Mnoho rodin, se kterými spolupracujeme, má jen omezený přístup k internetu. Používají třeba omezená mobilní data, někteří docházejí na místa, kde je volná wifi a nemohou být tedy připojeni pořád a sledovat všechny informace ze školy. Často internet používají v telefonu a nemají počítač ani tiskárnu, aby si vytiskli přihlášku a mohli ji sami vyplnit, popisuje situaci pracovnice Veronika Rysová.

Z toho důvodu jsme vytipovali rodiny s dětmi v předškolním věku a oslovili je s nabídkou podpory při podání přihlášek. Pro mé klienty bylo důležité, že jsem jim informace ze školy, na kterou dítě hlásili mohla zavolat, říct jim termíny podání přihlášek a promluvit si s nimi o tom, jak zápis zvládají a jestli potřebují větší pomoc, případně se domluvit na vytištění a předání přihlášek," doplňuje Veronika Rysová. 

Pomoc nenabízíme pouze současným klientům. Vytvořili jsme letáčky se základními informacemi o zápisech a s kontakty na zaměstnance, aby se na nás mohl obrátit kdokoliv, kdo by měl o pomoc se zápisem zájem.

Asistence se zápisy proběhla v jednotlivých kancelářích, podle konkrétních potřeb samotných klientů. „Klienti chtěli především pomoct získat informace ohledně termínů a konkrétního doručení přihlášek na školu. Složitější situaci jsme řešili například s rodinou, která má trvalý pobyt na Slovensku a zapsala dítě k povinné docházce tady v Prostějově. Klientce jsme radili, kam se obrátit, aby rodina neměla problémy, když není dítě zapsáno do školy na Slovensku“, popisuje spolupráci s klienty Martina Tihlářová z prostějovské kanceláře.

Se zajištěním informací ze školy, tiskem ale i samotným vyplňováním přihlášek jsme pomáhali buď telefonickou konzultací nebo předáním vytištěných materiálů v terénu. Tímto způsobem probíhala spolupráce také na Olomoucku a Jesenicku. Zákonní zástupci si vyplněné přihlášky následně sami zanesli do škol, shodují se kolegyně z kanceláří v Olomouci a Jeseníku.

V Přerově naše pracovnice Petra Bartalová a Kristýna Ježková vyrazily přímo do lokalit Kojetínská a Husova. Tam nabídly místním pomoc se zápisy osobně. Kromě samotné pomoci při vyplnění přihlášek podávaly také informace k zápisům do mateřských škol, které proběhnou v květnu. „Všem, kteří měli zájem o asistenci ohledně zápisů nebo vzdělávání, jsme poskytly své kontakty, aby se na nás mohli kdykoli obrátit," řekla Petra Bartalová. Do lokalit se chystají i v následujících týdnech.

ZÁPIS DO MATEŘSKÝCH ŠKOL

Se stejným postupem počítáme i u zápisů do mateřských škol. Zápis tentokrát proběhne bez fyzické účasti dětí a zákonných zástupců.

Povinnost plnit předškolní vzdělávání mají děti, které dosáhnou do 31. 8. pěti let. K přihlášce je nutné doložit požadované přílohy. Které to jsou a další potřebné informace se dozvíte zde v opatření MŠMT.

Pokud si nevíte rady, naši pracovníci jsou tu pro vás na níže uvedených telefonních číslech:


Autor: ČvT

Související články