Zapojte se do Měsíce filmu na školách

Publikováno: 28. 8. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Zapojte se do Měsíce filmu na školách
© Lukáš Bíba, JSNS

Právě jsme spustili přihlašování do již 16. ročníku Měsíce filmu na školách! V letošním roce se zaměřujeme na roli médií v totalitní společnosti, na to, jakým způsobem vládnoucí režim využíval sdělovací prostředky. Ve filmech i doprovodných materiálech si zároveň připomínáme důležitost svobodných, nezávislých a kvalitních médií. Taková média jsou pilířem demokracie a potřebujeme je i nyní.

Až do 11. října máte možnost připojit se ke stovkám základních a středních škol po celé České republice, které budou v listopadu pořádat projekce filmů k československým moderním dějinám a pokud to aktuální situace s onemocněním covid-19 dovolí i besedy s hosty - pamětníky, historiky či filmaři. 

Pokud s ohledem na koronavirovou epidemii nebudete chtít nebo nebude možné projekci a debatu v prostorách školy uspořádat, můžete se zapojit online formou a žákům zprostředkovat některou z debat s hosty,které připravíme. O online debatách budeme vyučující průběžně informovat.

Média a totalita

V letošním roce se zaměřujeme na roli médií v totalitní společnosti, na to, jakým způsobem vládnoucí režim využíval sdělovací prostředky. Zároveň připomínáme důležitost svobodných, nezávislých a kvalitních médií. Taková média jsou pilířem demokracie a potřebujeme je i nyní.

KSČ měla zásadní vliv na většinu masmédií už před únorem 1948. Po únorovém „vítězství“ všechny sdělovací prostředky nejen kontrolovala a cenzurovala, ale podle sovětského vzoru přímo řídila a úkolovala. Osvědčenými nástroji k ovládání společnosti se přitom staly manipulace s informacemi, lži a zastrašování. Do veřejného prostoru se nesměl dostat jiný názor, než jaký byl oficiálně posvěcen.

I letos si můžete vybrat z nabídky filmů přímo k tématu:
  • Dokumentární film Heleny Třeštíkové Pavel Tigrid - Evropan
  • Krátký snímek o Rádiu Svobodná Evropa Tajné akce StB: Akce Alfa
  • Případ Dr. Horáková, přibližující život Milady Horákové
  • Zítra se bude…, sestřih divadelního představení o inscenovaném procesu s Miladou Horákovou
Každá zapojená škola navíc zdarma získá tyto bonusové materiály: 
  • USB flash disk Příběhů bezpráví s přehledem vybraných filmů 
  • Plakátovou výstavu Jménem republiky a jejího lidu, mapující roli médií v komunistickém Československu 
  • Plakátovou komiksovou výstavu Nepřemožená o osudu Milady Horákové, od jejíž popravy letos uplynulo 70 let 
  • Průvodce audiovizuálními lekcemi Krok za krokem 

Všechny potřebné informace k přihlašování najdete v sekci Jak se zapojit. Pokud si nejste něčím jisti, kontaktujte nás na emailové adrese info@pribehybezpravi.cz.

Podívejte se video ze Dne Příběhů bezpráví: 


Autor: Jeden svět na školách

Související články