Zdraví paní Aliny

Publikováno: 19. 2. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Zdraví paní Aliny
© Foto: archiv pracoviště

Paní Alina, seniorka z Ukrajiny, přijela do České republiky na jaře roku 2022, po vypuknutí válečného konfliktu. S našimi pracovnicemi se seznámila již brzy po svém příjezdu, a to na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině. Po vzniku týmu SOS Ukrajina na pracovišti v Ústí nad Labem jsme začali s paní Alinou spolupracovat v rámci humanitární pomoci, podpory při tlumočení, návštěvy lékařů či pomoci při jednání na úřadech a v bance.

 V prosinci 2022 se na nás paní Alina, která bydlí sama na ubytovně, obrátila s žádostí o pomoc při hledání odborného lékaře. Za doprovodu kolegyně, poskytující paní Alině nejen tlumočení ale i psychickou podporu, bylo zjištěno, že zdravotní problém klientky je velmi složitý. Léčba dlouhodobě probíhala v Ústí nad Labem, ale bohužel bez výrazného zlepšení a stav paní Aliny zůstával stále stejný.


 Kolegyně tedy hledala další vhodné řešení a obrátila se na nemocnice a kliniky v Praze. Souhlas s konzultací ohledně zdravotního stavu klientky poskytla po delším hledání Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zde paní Alina absolvovala tři vyšetření, zakončená odborným lékařským konsiliem z důvodu komplikovaného zdravotního stavu. Specialisté hledali řešení léčby, jako nevhodnější se jevilo nasazení biologické léčby, kterou však zdravotní pojišťovna automaticky neproplácí. Stav paní Aliny však vyžadoval urychlené zahájení léčby, proto se nemocnice sama obrátila na zdravotní pojišťovny s žádostí o její proplacení.

Po více jak roce má tak paní Alina naději na zlepšení stavu. Nadále budeme paní Alině poskytovat podporu, aby na vše nebyla úplně sama.

Autor: Květoslava Bartošová, koordinátorka pomoci Ukrajině

Související články