Život v syrském Idlibu: „Při útocích jsme přišli o veškerou půdu.“

Publikováno: 22. 7. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Život v syrském Idlibu: „Při útocích jsme přišli o veškerou půdu.“
© Foto: People in Need

„Když jsme opouštěli náš domov, stihli jsme si vzít jen dvě matrace, deky a pár osobních věcí,“ popisuje Anwar a rukama ukazuje kolem sebe na holou místnost. „Tohle je vše, co nám zbylo.“ Noční můra pro jakoukoliv rodinu na světě se pro Anwara s jeho ženou, synem a vnoučaty stala před několika týdny krutou realitou, když byli přinuceni utéci ze svého domova a zanechat tam téměř všechen svůj majetek. 

Anwarova rodina se živila zemědělstvím, chovali ovce a obhospodařovali pole s ječmenem. Opakované bombardování je ale o vše připravilo. „Při útocích jsme přišli o veškerou půdu,“ vysvětluje Anwar. „Všichni z vesnice odešli a nic jim nezbylo.“

Eskalující boje na severozápadě Sýrie vyhnaly jen od května tohoto roku na 330 000 rodin z jejich domovů. A to je jen další z tragických následků, kterým musí místní obyvatelé již 8 let čelit. Všudypřítomná destrukce, smrt a vysídlení z domovů, to je život syrských rodin. 

„Stále to pokračuje,“ říká Anwar. „Na pár dní byl klid, ale včera to začalo znovu.“ Anwar a jeho rodina prožívají nejnáročnější dny ve svém životě, protože již nemohou žít v bezpečí svého domova, jako doposud.

Poslechněte si přímo od Anwara jeho svědectví, jak to nyní v Sýrii vypadá: 


Zhruba 4 000 Syřanů jsou každý den přinuceny kvůli konfliktům opustit své domovy. Člověk v tísni poskytuje finanční a materiální podporu těm nejzranitelnějším rodinám, aby přečkaly toto náročné období, kdy nutně potřebují pomoc. Také Anwarova rodina dostala finanční příspěvek, aby si mohli pořídit, co v těchto dnech nejvíce potřebují. Tato pomoc je možná díky podpoře Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID’s Office of U.S. Foreign Disaster Assistance).

Přečtěte si více o naší práci v Sýrii nebo se přidejte do Klubu přátel Člověka v tísni a pomáhejte s námi!

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátelAutor: Ríona Judge McCormack, People in Need Syria Communication & Advocacy Officer

Související články