10 miliard - co máte na talíři?

Publikováno: 3. 11. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Úvodní fotografie k dokumentu 10 miliard - Co máte na talíři?.
© Foto: Archiv Promítej i Ty!

Ve čtvrtek 19. října 2017 proběhlo na bílinské pobočce organizace Člověk v tísni již druhé promítání pro veřejnost v rámci projektu Promítej i ty!. Jedná se o společenskou akci, do které se zapojují nejen pracovníci a klienti, ale také dobrovolníci a širší veřejnost. 

Stejně jako minule jsme i tentokrát s dětmi chystali společnou večeři (vařili polévku, připravovali luštěninovo-zeleninovou směs s indickým kořením, pekli chleba a muffiny), u které jsme si pak před samotným promítáním mohli příjemně popovídat a vzájemně se poznat. Cílem akce je totiž především vytvoření prostoru, kde se mohou lidé z Bíliny potkat, poznat, popovídat si, na něčem se spolu domluvit… ale samozřejmě se snažíme, aby setkání mělo i nějaký širší společenský přesah a přimělo nás se zamyslet nad nějakým aktuálním společenským tématem. Něčím, co se vlastně dotýká nás všech. Druhé veřejné promítání tak bylo zaměřeno na problematiku produkce potravin a ne/dostatku jídla pro všechny obyvatele planety. V rámci Promítej i Ty! jsme si promítli dokument 10 Miliard – Co máte na talíři? (Německo, 2015).

Chtěli jsme účastníky a účastnice přimět zamyslet se nad tím, odkud se vlastně bere všechno to jídlo, které si pak kupujete v supermarketu a položit si otázku, jak to bylo v době, kdy vůbec žádné supermarkety nebyly.

Posledních pár týdnů "žije Česko" především extrémně vysokou cenou másla (jeho cena se prakticky zdvojnásobila). Nicméně dokážete si představit, že by se takhle výrazně zdražilo úplně všechno jídlo? Anebo že by vůbec žádné nebylo! Třeba.

Počet obyvatel na planetě Zemi narůstá. Nejrůznější modely předpovídají, že kritické hranice 10 miliard lidí bude dosaženo ještě před koncem tohoto století. Je vůbec možné stávajícími způsoby zemědělství a chovu 10 miliardovou populaci uživit?

Už teď je situace na Zemi taková, že zatímco v bohatých zemích se jídlo vyhazuje, v chudých zemích umírají lidé hlady. Má tenhle problém vůbec nějaké řešení?

Nad tím vším a spoustou dalších otázek, které v sobě tohle téma nese, jsme se v průběhu promítání i po něm společně zamýšleli.

Z debaty nám vyplynul především závěr, že bychom si měli jídla vážit, neplýtvat jím a snažit se využívat potraviny místní produkce, popřípadě si třeba sami i nějaké vypěstovat na malé zahrádce, na balkoně v truhlíku anebo za oknem. A také, že bychom měli více přemýšlet nad tím, odkud se vlastně jídlo bere.

Protože i druhé promítání slavilo velký úspěch a je vidět, že o podobné akce je zájem, plánujeme již nyní další podobnou aktivitu na měsíc listopad. Nejaktuálnějším tématem se nyní zdají být volby a jistě vás tak nepřekvapí, že na příští promítání jsme vybrali dokument Zlatý úsvit (Řecko, Francie, 2016). Do budoucna také chystáme na podobnou akci i ochutnávku specialit romské kuchyně. 


Autor: Alex Marek Vimrů, Pracovník podpory vzdělávání

Související články