„A nebudou se jim ostatní děti posmívat?“

Publikováno: 3. 3. 2016 Doba čtení: 1 minuta
„A nebudou se jim ostatní děti posmívat?“
© www.willik.tym.cz

V úterý ve večerním zpravodajství ČT 24 odpovídala na dotazy diváků ministryně školství Kateřina Valachová a i my v Klubu matek v Předlicích jdeme s dobou a při společných aktivitách reagujeme na aktuální dění. Měly jsme společné téma a to „Inkluze na českých školách.“

Pro vtažení do tématu jsme si promítly nizozemský film Z kola ven – Jan a Josefína (z portálu Jeden svět na školách). Janovi je jedenáct let a je nadprůměrně inteligentní. Dokonce do té míry, že už přeskočil dva ročníky a chodí do třídy se staršími spolužáky. Jeho třináctiletá sestra Josefina je jeho pravým opakem. Narodila se totiž s Downovým syndromem.

Hlava plná otázek

Po zhlédnutí filmu jsme se pokusily reflektovat naše dojmy a pocity. „To byl ale milej film.“ To by bylo fajn, kdyby naše děti měly možnost chodit s takovou holčičkou do třídy.“ Ten brácha je ale dobrej, musí Josefíně hodně pomáhat.“ „Nebudou se jim ostatní děti posmívat?“… Podrobněji jsme se věnovaly Downovu syndromu a konfrontovaly jsme mýty s realitou, které se k tomuto postižení pojí. Poté jsme otevřely debatu k začleňování dětí s postižením či jiným znevýhodněním do běžné třídy. Osvětlily jsme si systém základního školství v ČR a představily si podpůrná opatření pro tyto děti. Debata byla živá a zapojily se všechny účastnice. I zde platí, co je pro nás neznámé, z toho máme strach. Souhlasíme s tím, že zprvu to pro všechny aktéry bude těžké, ale stojí to za to!

Autor: Alžběta Říhová, koordinátorka Klubu matek

Související články