Díky Active Citizens kuničtí studenti řeší černé skládky, chystají udržitelnou slavnost i školu, píše Flowee

Publikováno: 24. 5. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Díky Active Citizens kuničtí studenti řeší černé skládky, chystají udržitelnou slavnost i školu, píše Flowee
© Flowee/SŠR Kunice

Žáci malé rodinné školy, která sídlí asi 20 kilometrů od Prahy, si při pravidelných procházkách všimli, jaký je v okolí nepořádek. Rozhodli se s tím něco udělat a teď ke stejnému přístupu motivují celou obec. V rámci projektu Active Citizens (který pořádá Člověk v tísni), pořádají v červnu udržitelnou zahradní slavnost. Reportáž vyšla na webu Flowee.

Všechno začalo tím, že se dva pedagogové jednou za dva týdny odpoledne scházeli se skupinkou žáků, kteří jsou ubytovaní v areálu Střední školy řemesel Kunice. Škola je to nevelká, v rodinném prostředí zde studuje asi 50 žáků, z nichž většina bydlí právě na internátě a volný čas tráví v přírodě.

Nejspíš i proto, že je kunická škola společně s pěti dalšími zapojená do projektu Člověka v tísni Active Citizens–Chráníme klima, si děti více všímají životního prostředí, takže jim při procházkách neušlo, kolik nepořádku se v okolní přírodě povaluje, že i místní lesy jsou zanesené odpadky, a dokonce v nich vzniklo i několik skládek.

„Nejdříve jsme mezi občany Kunic udělali výzkum. I s jejich pomocí se tak začala mapovat místa v okolí obce, kde je větší množství nepořádku či vzniklé skládky. Od začátku května je žáci a občané ve svém volném čase uklízí."

Z lesa až ke starostovi

Nad nepořádkem, na který lidé při procházce lesem narazí, se každý pohoršuje. V případě kunických středoškoláků ale nezůstalo jen u rozhořčení. Rozhodli se oslovit starostu obce a něco konkrétního s odpadky a černými skládkami udělat. Starosta Jiří Šíma studenty ochotně přijal a spolupráce začala.

Nejdříve jsme mezi občany Kunic udělali výzkum. I s jejich pomocí se tak začala mapovat místa v okolí obce, kde je větší množství nepořádku či vzniklé skládky. Od začátku května je žáci a občané ve svém volném čase uklízí. Cílem je likvidace všech černých skládek,“ popisuje Bára Lupínková, jednatelka Agentury Maitess zabývající se pořádáním volnočasových aktivit pro děti, mládež a dospělé.

Zahradní slavnost má inspirovat

Aktuálně připravovaným dalším počinem, který má zvýšit povědomí o ekologické situaci a inspirovat k zapojení do projektu více lidí, je zahradní slavnost. Ta by se měla konat v areálu školy 15. června mezi 10. a 19. hodinou

Každý obor bude mít v nabídce jeden ekologický, udržitelný, vegetariánský či vegan produkt. „Například kuchaři chystají veganské chlebíčky, pečovatelé šijí pytlíčky na ovoce ze starých látek, stánek internátu ukáže, jak recyklovat pet lahve,“ popisuje Bára Lupínková.

Návštěvníci se dále mohou těšit na bezobalový mini obchod, charitativní bazárek oblečení a věcí do domácnosti, vegetariánské a veganské teplé občerstvení a na výbornou kávu. Rodiče s sebou mohou vzít i své ratolesti, pro ty budou připravené ekologické hry. K poslechu bude připravena přednáška o změnách klimatu, ke zhlédnutí výstava předmětů, které žáci školy našli v lese, společně s informacemi o předpokládané době rozkladu. Atmosféru bude dotvářet hudební vystoupení.

Přečtěte si celou reportáž na webu Flowee.

kuničtí Studenti využili minigrant 8000 Kč z našeho programu Mladí chrání klima

Na uspořádání zahradní slavnosti s tématem udržitelnosti a ochrany přírody studenti Střední školy řemesel Kunice obdrželi malý finanční grant 8000 Kč díky programu Mladí chrání klima.

Měli byste také chuť ve škole podniknout podobnou akci či jiným malým krůčkem ve své lokalitě přispět k ochraně klimatu?

Podívejte se, jak získat grant 8000 Kč díky Mladí chrání klima

Grant může získat skupina studentů či neformální skupina přátel či spolek lidí od 15 do 35 let. Další uzávěrka žádostí proběhne 31. srpna a 30. září 2022.


Máte další otázky? Kontaktujte:Autor: Flowee – Kateřina Hájková

Související články