Agentura Cizinky na úklid není skutečná, ale mohla by být
Publikováno: 16. 10. 2013 Doba čtení: 3 minutyPraha, 16. 10. 2013 – Včerejším dnem měla zahájit svoji činnosti agentura Cizinky na úklid. Naštěstí se tak nestalo, protože – jak mnozí z Vás tušili – agentura není skutečná. Firmu Cizinky na úklid společně „založily“ neziskové organizace Sdružení pro integraci a migraci, Člověk v tísni, moderátorka Kateřina Kristelová a kreativní agentura Ogilvy&Mather a Mather Advertures. Rádi bychom se tedy tímto omluvili všem, kterým jsme v posledních týdnech odpovídali na jejich otázky nepravdivě nebo neodpovídali vůbec, a vysvětlili Vám, proč jsme to dělali.
Agentuře Cizinky na úklid se dostalo poměrně velké mediální i veřejné pozornosti. Mnozí ji kritizovali za to, že nabízí ženy jako zboží. Že slibuje výpomoc v domácnosti 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Že nabízí možnost dohodnout se „bez zbytečného papírování“, tedy bez smlouvy. Že provozuje obchod s bílým masem. Že se jedná o novodobé otrokářství… Popisky jednotlivých pracovnic na webu agentury Vás nenechaly chladnými, a za to Vám děkujeme. Protože Vaše pohoršení je známkou toho, že Vás příběhy migrantek pracujících v českých domácnostech, nenechávají chladnými, a toho si vážíme.
Co Vám ale chceme říci především – agentura Cizinky na úklid sice nebyla skutečná, ale vše, co Vás na její prezentaci pohoršovalo, vycházelo z reálných zkušeností. Na českém trhu operuje několik agentur, které možná nejsou tak prvoplánově skandální svojí prezentací, jako je agentura Cizinky na úklid, ale nabízejí to samé. Přímé zaměstnávání chův, ošetřovatelek, hospodyň a uklízeček je také realitou Česka a v budoucnosti se zřejmě stane stále běžnější součástí společnosti. Jak ukazují rozhovory vedené v rámci výzkumů nebo při právním a sociálním poradenství, tyto pracovnice reálně zažívají to, co popisky slibují – neplnění smluv, neproplácení přesčasů, nedostatek soukromí a respektu atd. Jsou ochotné ke kompromisům, protože živí svou rodinu a děti v mateřské zemi nebo třeba proto, že když přijdou o práci chůvy v domácnosti, stanou se z nich lidé bez peněz a snadno i bez pobytového oprávnění.
Následující citace bohužel není na rozdíl od „naší“ agentury vymyšlená. „Místnost, ve které bydlím, je společná. Ale má vlastní záchod! Z toho mám opravdu radost… Když se chci převléci nebo prostě nechci, aby mě viděli sedět a odpočívat v místnosti, tak se prostě zavřu na záchodě, sednu si a zůstanu chvíli sama - hlavně večer. Nikdo mě nevidí, co dělám, a také mě nepřijdou zkontrolovat, říct mi, že něco ještě potřebují nebo přinést mi tam ještě nějakou práci.“ (Shanti, žena původem z Filipín, pracující jako tzv. live-in pracovnice v domácnosti[1] v ČR). Byli bychom rádi, kdyby to nebylo skutečné – ale to, že někdo má jediné soukromí na záchodě, je každodenní realitou nejenom Shanti, ale mnoha dalších žen, které žijí v České republice. Podobná propojení reality a fiktivní agentury si můžete přečíst na webu Pracovnicevdomacnosti.cz v sekci Kampaň.
Cílem celé kampaně tedy je ukázat, že práce v domácnosti je práce jako každá jiná. Řídí se stejnými pravidly, vztahuje se na ni zákoník práce. Ve skutečnosti je zatím práce v domácnosti často podceňovaná a podhodnocená. Proto prostřednictvím kampaně apelujeme na zaměstnávající rodiny, aby byly férové ke svým zaměstnankyním. S tímto záměrem jsme sepsali tzv. desatero férového zaměstnavatele (v příloze).
Za Sdružení pro integraci a migraci a společnost Člověk v tísni bychom také tímto chtěli upřímně poděkovat Kateřině Kristelové za profesionalitu a nasazení, se kterým riskovala svoji profesionální pověst a ustála mediální i osobní útoky, kterým byla v průběhu kampaně pro fiktivní agenturu Cizinky na úklid vystavena. Bylo nám potěšením s ní spolupracovat a vážíme si odvahy, se kterou se rozhodla podpořit náš kontroverzní nápad.
Není nám líto, že agentura nezahájila svoji činnost. Vznikla proto, aby upozornila na téma, které je v této společnosti dosud neviditelné. Děkujeme, že mu budete i nadále věnovat pozornost.
Více informací o tématu, kampani i projektu se dozvíte na webu www.pracovnicevdomacnosti.cz
Rádi Vám také zprostředkujeme rozhovor s autory kampaně, s Kateřinou Kristelovou nebo s některou z migrantek (které si ale z pochopitelných důvodů přejí zůstat v anonymitě).
Kontakty pro média:
Marie Heřmanová, mediální koordinátorka projektu, Člověk v tísni, o.p.s
marie.hermanova@clovekvtisni.cz, 777 782 088
Kateřina Dederová, PR koordinátorka, Sdružení pro integraci a migraci
dederova@refug.cz, 603 839 076