Aktivistka uvězněna za podporu politických vězňů ve Vietnamu

Publikováno: 9. 4. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Aktivistka uvězněna za podporu politických vězňů ve Vietnamu
© Foto: NTH

Vietnamské úřady zatkly hanojskou prodemokratickou aktivistku Nguyen Thuy Hanh, která je známá především zřizováním fondů na pomoc vězňů svědomí a jejich rodinám. Zatčení Nguyen Thuy Hanh znamená další zostřování represí a znemožnění uplatňování základních lidských práv.

Nguyen Thuy Hanh, známá také jako Hanh Liberty, byla zatčena ráno 7. dubna 2021, několik dní poté, co komunistický režim zformoval své vedení na příštích pět let. Podle článku 117 trestního zákoníku z roku 2015 je obviněna z vytváření, uchovávání a šíření „protistátních dokumentů.” Pokud bude usvědčena, hrozí jí trest odnětí svobody až na 20 let. 

Nguyen Thuy Hanh, sebenominovaná kandidátka pro národní volby v roce 2016, která má více než 45 000 sledujících na Facebboku, se zaměřuje na podporu vězňů svědomí a jejich rodin. Je známá založením a provozováním fondu „50K Fund”, který pomáhá rodinám vězňů svědomí překonat jejich finanční problémy, zatímco jejich živitelé jsou uvězněni za pokojný aktivismus. "50K Fund" obdržel finanční příspěvky jak z Vietnamu, tak i ze zahraničí.

Kvůli tlaku ze strany úředních činitelů a zhoršujícímu duševnímu zdraví se Nguyen Thuy Hanh rozhodla fond na konci roku 2020 pozastavit. Podle jejího manžela, novináře Huynh Ngoc Chenhe, zůstal jejich dům i přes pozastavení fondu pod přísným dohledem a jak Huynh Ngoc Chenhe, tak jeho manželku sledovala policie, kdykoli opustili dům. 

Prozatím není jasné, kvůli čemu přesně je obviněna. Je však pravděpodobné, že její zatčení souvisí s jejími stížnostmi a odvoláními k její bance, která ve jménu ,,protiteroristické činnosti” zmrazila její účet, aniž by jí vrátila více než 500 milionů VND (přibližně 480 000 Kč). Tyto peníze byly vybrány v roce 2020 během velmi krátkého času na podporu rodiny zesnulého Le Dinh Kinhe, který byl zabit během střetu policie a obyvatel vesnice Dong Tam.

Zvýšené zneužívání obvinění z protistátní propagandy 

Její zatčení je součástí probíhajících represí vůči obráncům lidských práv a aktivistům ve Vietnamu, které se zintenzivnily po třináctém Národním kongresu Komunistické strany Vietnamu, který proběhl letos v lednu. S blížícími se národními volbami v květnu 2021 čelí obránci lidských práv, prodemokratičtí aktivisté a sebenominovaní kandidáti soustavné policejní šikaně. V březnu 2021 zatkly vietnamské orgány dva sebenominované kandidáty pro letošní národní volby, Le Trong Hunga a Tran Quoc Khanhe. Oba byli obviněni ze článku 117. 

Nejasně definovaný článek 117 trestního zákoníku z roku 2015 (dříve článek 88), tedy „tvorba, uchovávání, šíření informací, materiálů a předmětů za účelem podrývání Vietnamské socialistické republiky”, byl použit téměř výlučně k potrestání svobody projevu a nesouhlasu se státní politikou a vládními představiteli. Použití článku 117, týkající se jednoho z trestných činů ohrožující „národní bezpečnost“, zbavilo obviněné osoby přístupu k právnímu zástupci a spravedlivému procesu. Obvinění mohou být zadržováni v izolaci po dobu mnoha měsíců nebo dokonce i let. Například renomovaná novinářka v oblasti lidských práv Pham Doan Trang neviděla své právníky ani rodinu od svého zatčení, které proběhlo v říjnu loňského roku. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: PIN

Související články