Aun Schan Su Ťij a barmští demokratičtí aktivisté vystoupí na Foru 2000
Publikováno: 27. 8. 2013 Doba čtení: 2 minutyAun Schan Su Ťij, vůdkyně barmské opozice, držitelka Nobelovy ceny míru a ikona demokratického hnutí, přijede poprvé do České republiky, kde vystoupí na mezinárodní konferenci Forum 2000, která se uskuteční 15.–17. září v Praze.
„Su Ťij jsme na Forum 2000 zvali každoročně, i když nám bylo jasné, že v době jejího domácího vězení šlo o pozvání veskrze symbolické. Ale právě proto jsme jí chtěli aspoň touto cestou podpořit v jejím boji za demokracii a dodržování lidských práv v Barmě,“ říká výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.
Barma je zemí, která v současnosti prochází nevídanou politickou a společenskou transformací. I proto jí bude na konferenci věnována mimořádná pozornost. Kromě Su Ťij, jež vystoupí na zahajovacím ceremoniálu konference v neděli 15.9.,z Barmy přijede i Khon Ja, lidsko-právní aktivistka z barmského menšinového etnika Kačjinů a vystoupí na panelu Burma’s transition: The Need for New Approaches by the International Community, který Forum 2000 připravuje spolu s Člověkem v tísni. Bude se konat v úterý 17.9. od 15,30 v Evropském domě v Jungmannově ulici a dopní jej zakladatel lidsko-právního festivalu Jeden svět Igor Blaževič a expert na řešení konfliktů Robert Templer z Central European University v Maďarsku.
Konference se zúčastní také Susanna Hla Hla Soe, která v Barmě vede Karen Women Action Group, organizaci, jež podporuje zejména ženy a děti v Karenské oblasti. Vystoupí na pondělním panelu v Era světe od 11,00 nazvaném: Building Democracy in Transitional Countries: Assistance of the Czech Republic a od 13,30 u kulatého stolu na téma Do Environmental Causes Transform Civic Engagment?
Program celé konference naleznete zde.
Su Ťij v současnosti vede opoziční stranu National League for Democracy (Národní liga za demokracii; NLD), kterou také zastupuje v barmském parlamentu.
Za vlády vojenské junty byla Su Ťij, jež vždy zastávala hodnoty liberální demokracie, lidských práv a nenásilí, hlavní představitelkou politického disentu. V roce 1990 vyhrála se svou stranou parlamentní volby, které byly v Barmě povoleny poprvé po třiceti letech. Po tomto vítězství však byla zadržena a odsouzena k domácímu vězení, kde strávila dohromady téměř dvacet let. Definitivně byla Su Ťij propuštěna až v roce 2010, kdy junta přijala novou ústavu, transformovala se v civilní vládu, začala zavádět určité pro-demokratické reformy a znovu povolila volby. Letos Su Ťij oznámila svůj úmysl kandidovat v roce 2015 na prezidentku země. Dosud jí to však stále znemožňuje represivní ústava.