Ázerbájdžán: v diktaturách je třeba mluvit i s disidenty

Publikováno: 4. 6. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Ázerbájdžán: v diktaturách je třeba mluvit i s disidenty
© Foto:

Praha, 4.června 2014 - Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek včera navštívil Ázerbájdžán. Z oficiálního prohlášení ministerstva se zdá, že důraz byl kladen především na ekonomickou spolupráci. V závěru vyjádření se pak nachází jedna obecná zmínka o lidských právech, ze které ovšem není jasné, zda řeč byla o porušování lidských práv přímo v Ázerbájdžánu.

Ázerbájdžán právě přebírá předsednictví Výboru ministrů Rady Evropy – přes kritiku za masivní zavírání a potírání disidentů v zemi. „Se stovkou politických vězňů totiž Ázerbájdžán patří z hlediska dodržování lidských práv mezi nejhorší režimy v celém regionu a sotva tak může důvěryhodně předsedat organizaci, která má dodržování lidských práv na kontinentě střežit. Tlak na disent se přitom v posledních měsících stále stupňuje,“ říká Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni.

Minulé pondělí byl odsouzen na pět a půl roku přední expert na monitoring voleb Anar Mammadli, a to na základě smyšlených obvinění z „protiprávní hospodářské činnosti“. Reálným důvodem jeho uvěznění bylo to, že se svými kolegy provedl profesionální a (nehledě na obtížné podmínky) dobře zorganizovaný monitoring posledních prezidentských voleb v roce 2013, který ukázal na masivní falšování voleb.[1]

Začátkem května soud odsoudil osm členů mládežnického opozičního hnutí NIDA na základě vykonstruovaných obvinění „organizace masových nepokojů“ a „držení drog a zbraní“. Mladí aktivisté si odsedí od šesti do osmi let. Organizace Human Rights Watch označila celý proces za politicky motivovaný a samotný rozsudek jako „hlubokou nespravedlnost“ [2]

Na konci dubna byla na hranicích zadržena předsedkyně Institutu pro mír a demokracii Lejla Junusová, která se svými arménskými kolegy dlouhodobě pracuje na smíření mezi znesvářeným Ázerbájdžánem a Arménií.[3] Úřady odebraly Junusové i jejímu manželovi, bez jakékoli opory v zákoně, cestovní pasy a Junusová se obává, že následným krokem bude obvinění z velezrady v případu, v němž je prozatím vedena jako svědek.

„Návštěva českého ministra zahraničí do Ázerbájdžánu přichází v době, kdy režim Ilhama Alijeva stupňuje svůj nátlak na disidenty. Zvlášť v takových situacích je zásadní, aby představitelé demokratických států při setkáních s diktátory jako Alijev věnovali čas setkání i s obhájci lidských práv či politickou opozicí. Dobrým příkladem je nedávná návštěva Baku francouzského prezidenta Hollanda, který učinil takové setkání součástí svého oficiálního programu. Země, které ctí svobodu slova, by si také měly vymínit, aby se oficiálních brífinků mohla zúčastnit místní nezávislá média.“ dodává Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni.

Více informací:

Adéla Pospíchalová, Centrum pro demokracii a lidská práva, Člověk v tísni

Tel: 777 787 968, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: