Bojují s nemorálním dluhovým byznysem i s negramotností v Africe. To jsou filantropové roku
Publikováno: 22. 5. 2018 Doba čtení: 4 minutyČlánek vyšel na serveru Aktuálně.cz
Ve volném čase dělají něco pro druhé, zkrátka proto, že by to tak mělo být. A že když mohou, tak rádi pomohou.
Praha - Nadace Via letos už pojedenadvacáté ocenila ty, kteří pomáhají druhým. O vítězích rozhodovala veřejnost svými hlasy v on-line hlasování. Ceny Via Bona udělila během slavnostního večera v La Fabrice v pěti kategoriích - Mecenáš, Srdcař, Mladý srdcař (do 26 let), Dobrá firma a Závěť pomáhá.
Zatímco během loňského jubilejního 20. ročníku probíhalo hlasování o nejsilnějších příbězích posledních 20 let, tentokrát byly ústředním tématem inovace, neobvyklé a moderní způsoby pomoci.
"Letos bychom chtěli mimo jiné podporovat filantropii ve světě moderních technologií, vyzdvihovat nové způsoby dárcovství a cílit více na mladé lidi, ve kterých je obrovský potenciál," vysvětluje Monika Skopalová, programová manažerka Nadace Via.
Počet nominací ale nerostl jen v kategoriích srdcařů. Stále více lidí nominuje i mecenáše ve svém okolí nebo závěťové dárce, kteří se rozhodli odkázat finanční prostředky na dobrou věc.
"Před dvaceti lety byla filantropie v Česku takřka neznámým pojmem, v současnosti filantropii považuje za běžnou součást života řada firem i jednotlivců. To potvrzuje i počet letošních nominací, kterých se sešlo neuvěřitelných 140," dodává Zdeněk Mihalco, programový ředitel Nadace Via.
Zaslané nominace popisovaly inspirativní příběhy pomoci mecenášů, studentů, podnikatelů, firem, jednotlivců i celých skupin, kteří nejrůznějšími způsoby pomáhají lidem ve svém okolí. Někteří darovali peníze, svůj čas a zkušenosti, jiní využili internet a moderní technologie nebo na pomoc druhým pamatovali ve své závěti. Z těchto příběhů odborná komise vybrala 15 finalistů.
O vítězích v jednotlivých kategoriích, kteří během slavnostního vyhlášení převzali ocenění v podobě sošky od Františka Skály, mohla svými hlasy od března do května rozhodovat veřejnost.
V kategorii Mecenáš získal Cenu Via Bona Libor Malý. Ten se stal miliardářem ze dne na den, když prodal svou úspěšnou společnost, provozující portály Jobs.cz a Práce.cz. Nejprve věnoval nějaký čas především sobě a svému duchovnímu rozvoji. Do společenského dění se vrátil tím, že začal realizovat a podporovat projekty, jež mají ambici přinést celosvětovou celospolečenskou pozitivní změnu.
Libor Malý byl nominován za jeho několikaletou podporu organizace Člověk v tísni. Po setkání s dívkou, které během náročné léčby rakoviny narostly dluhy vedoucí až k exekuci, se vrhl do boje proti dluhovému byznysu. Od roku 2014 se díky jeho finanční podpoře podařilo Člověku v tísni napravit řadu nemorálních zákonů a uspořit českým domácnostem přes 10 miliard Kč ročně. V současné době se zasazuje za změnu zákona o dětských dlužnících, lepší pravidla o oddlužení a pomáhá založit linku pomoci.
"Byznys s dluhy je přece neskutečně amorální svinstvo. Je to něco, co tady absolutně nemá být, proto jsem se proti tomu rozhodl bojovat," uvedl poté, co v pondělí večer převzal Cenu Via Bona. "Současná situace s dluhy a exekucemi je absolutně nefér a ničí spoustu lidí. Přitom aby společnost přežila, musí si uvědomit důležitost obyčejných hodnot jako jsou štědrost, laskavost a mezilidské vztahy. To je také tkanivo, na základě něhož se společnost může dále rozvíjet," dodal.
Vítězem kategorie Srdcař se stala Ludmila Böhmová, která přispívá ke zlepšení podmínek pro vzdělání dětí i učitelů ve Středoafrické republice. Ta je čtvrtou nejméně rozvinutou zemí na světě. Právě zde se rozhodla pomáhat občanská společnost Siriri, kterou paní Böhmová spoluzakládala.
"Středoafrická republika je úplně zapomenutá země, dokonce má přízvisko 'sirotci rozvojové pomoci'. Pokud tam nehrozí genocida či občanská válka, tak si krize v zemi nikdo nevšímá," řekla v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz 63letá žena.
Účast na projektu pro ni znamenala zcela zásadní životní zlom. V 56 letech odešla do předčasného důchodu, aby mohla jezdit pomáhat, kdy bude třeba. A odjela na svou první africkou misi. Od roku 2011 do dneška tam už byla dvanáctkrát. Spolu s kolegy se v zemi zasloužila o zásadní vymýcení negramotnosti.
"Od začátku mě okouzlila myšlenka, že by ta cena mohla dát vědět o Středoafrické republice i o Siriri a naší pomoci," říká k Ceně Via Bona...