“Celý dům se úplně sesypal, věci létaly všude kolem.” Člověk v tísni již pomohl s opravou domů více než 270 rodinám v Bejrútu

Publikováno: 2. 9. 2020 Doba čtení: 3 minuty
“Celý dům se úplně sesypal, věci létaly všude kolem.” Člověk v tísni již pomohl s opravou domů více než 270 rodinám v Bejrútu
© Foto: Člověk v tísni

Čtvrtého srpna otřásla hlavním městem Libanonu mohutná exploze, která zničila spoustu domovů a zasáhla životy lidí, kteří žili i ve vzdálenosti několika kilometrů. Výbuch po sobě zanechal 200 mrtvých, tisíce zraněných a 300 000 lidí se kvůli němu ocitlo bez domova. 

Bezprostředně po explozi již byli na místě dobrovolníci a organizace, aby pomohli lidem v těch nejvíce zasažených oblastech. Všichni byli na jedné lodi a solidarita mezi lidmi byla obrovská.

Člověk v tísni v reakci na výbuch okamžitě spustil sbírku SOS Libanon a na místo poslal své pracovníky. Ve spolupráci se sesterskou organizací ze Slovenska, Člověkem v ohrození, jsme v zasaženém Bejrútu nejprve vyhodnocovali, jaká pomoc bude nejefektivnější. Při poskytování humanitární pomoci je nesmírně důležité, aby pomoc byla koordinovaná mezi jednotlivými organizacemi a aby se neduplikovala.

“Ukázalo se, že jednou z nejnutnějších věcí je v tuto chvíli opravit okna a dveře v poničených bytech, aby se lidé mohli do svých domovů co nejdříve bezpečně vrátit a začít zase žít v normálních podmínkách,” říká Denisa Bultasová, koordinátorka pomoci Člověka v tísni v Bejrútu.

Ve spolupráci s organizací Green Helmets jsme začali opravovat okna a dvěře v těch nejzasaženějších čtvrtích Bejrútu – Karantině, Mar Mikhael, Ashrafieh a Geitawi.

Green Helmets je původně německá nevládní organizace, která zaměstnává lidi, které válka v Sýrii vyhnala z jejich domovů. Organizace se věnuje opravě a zajišťování přístřeší posledních několik let a dala lidem, kteří do Libanonu utekli ze Sýrie, možnost vyučit se v oboru tesařství. Díky tomu jsou soběstační, mohou vydělávat peníze a zajistit tak svou rodinu.

Během několika dní po výbuchu zřídila organizace provizorní dílnu uprostřed čtvrti Karantina, která byla v blízkosti poničených bytů. Pracovníci tak mohli změřit potřebné rozměry chybějích oken a dveří, vyrobit nové a rovnou je nainstalovat. Doposud se tak Člověku v tísni ve spolupráci s Člověkem v ohrození a Green Helmets podařilo opravit okna a dveře ve více než 270 domovech, z nichž většina leží v zasažené Karantině. Ta je čtvrtí částěčně průmyslovou a částečně rezidenční. 


Narozdíl od jiných výbuchem zničených částí města jako je Gemmayze nebo Mar Mikhael, žili v Karantině lidé s nízkými příjmy, kteří pracovali v blízkém přístavu, velmi chudé libanonské rodiny a uprchlíci, kteří do Bejrútu utekli před válkou. Jedním z nich je Hussam, který spolu se svou rodinou žije v Karatině už čtyři roky. Při výbuchu byli on i další členové jeho rodiny zraněni a jejich byt, kteřý leží jen půl kilometru od místa exploze byl velmi poničen. Hussamova žena a male dítě přebývají u přátel, než se budou moci vrátit domů. Hussam popisuje chvíli, kdy došlo k výbuchu: “Všechno se to seběhlo tak rychle, že jsme si ani nestihli uvědomit, co se vlastně děje. Celý dům se úplně sesypal, věci létaly všude kolem.”

Teď, když opravuje dům a zotavuje se ze svých zranění, si Hussam plně uvědomuje, že kvůli explozi přišel také o práci a má starosti s tím, jak zaplatí nájem. Stejně jako mnoho dalších i on pracoval v blízkém přístavu. Teď mu ale nic nezbylo, kvůli výbuchu přišel i o stálý příjem. K explozi navíc došlo v době, kdy se životní podmínky v celé zemi za poslední rok výrazně zhoršily v důsledku oslabení libanonské měny, hyperinflace a omezením kvůli pandemii covid-19. Od srpna 2020 je na národní úrovni více než 55% populace země pod hranicí chudoby, což je téměř dvojnásobek oproti loňskému roku (28%).

V následujících dnech bude Člověk v tísni spolu se svými partnery pokračovat v pomoci s opravami domů. Hledáme ale také způsoby, jak obnovit živobytí lidí, kteří o ně přišli kvůli výbuchu. 

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně


Autor: Člověk v tísni

Související články