Cenu Homo Homini získal statečný ázerbajdžánský právník Intigam Alijev
Publikováno: 20. 2. 2013 Doba čtení: 3 minutyCenu Homo Homini za rok 2012 získá ázerbájdžánský právník Intigam Alijev za svou osobní odvahu a mimořádné nasazení při obhajobě stovek případů porušování lidských práv. Cenu osobně převezme na zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 4. března 2013 v Pražské křižovatce.
Intigam Alijev předložil více než 200 případů k Evropskému soudu pro lidská práva, v současnosti očekává verdikt 40 jím připravených případů. Jeho žaloby uspěly v řadě kauz, týkajících se volebního práva, svobody shromažďování, svobody slova a práva na spravedlivý proces. Kromě toho poskytoval právní pomoc řadě aktivistů perzekuovaným za pokojné protesty, rozkrývání korupce nebo kritické články. “ Intigam Alijev je neobyčejně odvážný a důsledný při obhajobě nespravedlivě stíhaných lidí v Ázerbájdžánu,” říká Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva společnosti Člověk v tísni.
Projev Intigama Alijeva z Pražské křižovatky naleznete zde.
“Udělením ceny Intigamu Alijevovi chceme také upozornit na represe a porušování demokratických mechanismů, které probíhají v současném Ázerbájdžánu,” dodává Svoboda. Před třemi týdny proběhla v Ázerbájdžánu poslední vlna protestů proti místním autoritám, které ukončilo zatýkání oponentů. Mezi zatčenými byl i Intigam Alijev, který byl ale po pár hodinách propuštěn, a také Emin Milli, člen letošní poroty festivalu Jeden svět. Dvěma hlavním aktérům, kteří jsou obviněni z organizování protestů, hrozí až tři roky vězení.
Během více než dvacetiletého profesionálního působení obhajoval Intigam Alijev stovky případů a v současnosti je jedním z hlavních ázerbájdžánských právníků poskytujících pomoc lidem perzekuovaným za kritiku režimu, ať už jsou jimi obránci lidských práv, blogeři nebo regionální aktivisté. Intigam Alijev je také autorem několika návrhů zákona, autorem nebo spoluautorem více než dvaceti knih a stovek článků o lidských právech, právních reformách a korupci. Byl univerzitním lektorem v oblasti občanského práva a lidských práv a je prezidentem nevládní organizace Legal Education Society.
Ocenění Homo Homini bude tradičně předáno při zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 4. března 2013 v Pražské křižovatce. Slavnostní večer začne v 19,00 a vedle předání ceny a projevu oceněného Alijeva bude promítnut sestřih z filmu Úžasný Ázerbájdžán!, který letos Jeden svět uvede. Na zahájení by měla vystoupit také známá kubánská blogerka Yoani Sanchez. Alijev se během festivalu zúčastní panelové debaty Lidská práva utopená v ropě, která bude diskutovat vstřícný postoj západních demokracií vůči autoritativním režimům motivovaný obchodními zájmy (Francouzský institut, 6.3. v 19,30 po filmu Úžasný Ázerbájdžán!).
Další oceněné osobnosti cenou Homo Homini
Společnost Člověk v tísni každoročně uděluje cenu Homo Homini osobnostem nebo skupinám, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Ceny byla poprvé vyhlášena v roce 1994. Mezi jejími nositeli z předchozích let je například síť syrských lékařů „Doctors Coordinate of Damascus“, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov, čínský disident Liou Siao-po (později oceněný Nobelovou cenou míru), íránští studenti Majid Tavakoli a Abdullah Momeni nebo běloruský disident Aleš Bialacký. Řada nositelů bohužel zůstává z politických důvodů za mřížemi vězení svých zemí.