Cesta za snem…

Publikováno: 13. 12. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Ilustrační foto: Budova SŠ obchodu a služeb v Teplicích
© www.wikimedia.org

V programu Podpory vzdělávání se věnujeme dětem, které ve škole více či méně nestíhají. Většinou je na doučování přihlašují sami rodiče, ale stává se a ne zcela výjimečně, že o tuto službu mají zájem samotné děti. Doučování v Bílině probíhá různými způsoby – skupinově i individuálně. Dobrovolníci i jejich koordinátor k učení využívají nejen školní pomůcky a učebnice, ale i hry a výlety. A že kombinace různých metod je nejúčinnější, o tom vás jistě přesvědčovat nemusíme. Náš kolega, Marek Vimrů, který má chod programu na starosti, se rozhodl podělit se s vámi o jeden příběh, jehož začátky jsme na našich stránkách již několikrát nastínili. Zde je jeho pokračování....

O Kristýnce, která už druhým rokem chodí na doučování a je mimořádně talentovanou umělkyní, jsem psal již několikrát. V letošním školním roce čeká Kristýnku, stejně jako řadu dalších dětí (nejen) v devátých třídách, důležité životní rozhodnutí – bude si vybírat střední školu… Pro Kristýnku je to velký krok hned v několika ohledech. Ve městě, kde žije, je pouze jedna jediná střední škola (gymnázium), a tak další studium znamená pro ni (i pro mnoho jiných dětí z Bíliny) dojíždění do některého z okresních měst. Je to tak pro ni krok do neznáma a zároveň také značná zátěž pro rodinný rozpočet. 

Kristýnka má ale obrovské štěstí – její maminka ji v dalším studiu podporuje. A i Kristýnka sama přemýšlí o tom, jak si během prázdnin přivydělat pár korun, za které si třeba pořídí potřebné pomůcky a učebnice. Ve středu 22. listopadu 2017 jsme tak všichni tři společně jeli na den otevřených dveří na Střední školu obchodu a služeb do Teplic, kam se Kristýnka hlásí na umělecký obor Grafický design. Navštívili jsme obě budovy, na kterých probíhá výuka, povídali si s vyučujícími a studentkami 3. ročníku, nahlédli do učeben i ateliérů a prohlédli si tvorbu studentů a studentek všech oborů. Všichni byli moc milí a celkově atmosféra školy působila takovým rodinným a hřejivým dojmem. 

O tento obor je poměrně velký zájem a do prvního ročníku bude přijato pouze 20 studentů a studentek. A tak zatímco ostatní děti mají na poslání přihlášek na střední školy ještě více než čtvrt roku a řeší teď hlavně to, co si přát k Vánocům, Kristýnka se připravuje na talentové zkoušky. Ty ji čekají hned na začátku ledna – tak držte palce!

Autor: Marek Vimrů - Pracovník podpory vzdělávání, Lenka Hozáková - Administrátorka

Související články