Chystaný zákon o trvalém bydlišti – jaká je současná praxe v bydlení

Publikováno: 19. 8. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Chystaný zákon o trvalém bydlišti – jaká je současná praxe v bydlení
© Foto:

Před nedávnem přišla informace o chystané změně zákona o evidenci obyvatel, díky kterému by se měli všichni obyvatelé povinně trvale přihlásit do bytu, který užívají. Pro někoho zbytečnost, pro druhého šance. 


Pracuji s lidmi, kteří často žijí ve vyloučených lokalitách, ale chtějí svůj osud změnit. Jsou schopni si najít i nový pronájem, ale při podpisu smlouvy se dovědí, že majitel si nepřeje jejich trvalé přihlášení k bytu. Nyní by mohli jiní oponovat, že přeci ze zákona máme právo se k trvalému bydlení přihlásit a nemusíme o tom majitele ani informovat. Také mi může být řečeno, že majitel jedná protiprávně a na takové chování nemá nárok. Praxe je ovšem úplně jiná.

V Sokolově město samozřejmě přihlásí každého, kdo přijde s platnou nájemní smlouvou, ALE!! Město zároveň odešle majiteli oznámení o změně počtu přihlášených osob v jeho nemovitosti. Jak asi zareaguje majitel, který se dozví obsílkou z Městského úřadu, že se mu nájemníci trvale přihlásili? V dnešní době, kdy se nájemní smlouvy sepíší pouze na pár měsíců a postupně se prodlužují, je vhodné pro rodinu s dětmi, aby udělali něco bez souhlasu majitele? Mají možnost obrany, aniž by přišli o střechu nad hlavou?

Právě proto je dobré minimálně diskutovat o tom, jak změnit současnou praxi a přispět k tomu, aby se lidé nebáli využívat svých práv bez obav z následků.

Autor: Tereza Flaková, Odborný poradce Sokolov a Kraslice