Člověk v tísni spouští online kurz češtiny pro ukrajinské asistenty pedagoga

Publikováno: 18. 8. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Ukrajinští školáci přebírají psací potřeby.
© Foto: Lukáš Hanusek

Jaké jsou české termíny pro školní pomůcky nebo předměty v rozvrhu? Jak se liší hodnocení a harmonogram školního roku v českých a ukrajinských školách? To se zájemci dozví v novém online kurzu češtiny „Nauč mě to”. Kurz je určen ukrajinským asistentům a asistentkám pedagoga, kteří budou v příštím školním roce působit v českých školách. Budou si moci procvičit slovní zásobu důležitou pro pedagogickou práci a také se připravit na situace, které mohou nastat během jejich práce ve škole.

Kurzem provází hlavní protagonistka Anna Ševčenko, ukrajinská asistentka pedagoga, která právě nastoupila do české školy. Účastník spolu s ní prochází jednotlivé situace – potkává se s novými kolegy v české škole, pomáhá ukrajinským žákům s pochopením zadání od učitelky či se seznamuje s rozvrhem.

Kurz obsahuje modelové dialogy, interaktivní cvičení se slovní zásobou i situacemi, kde student volí různá řešení. Bezplatný kurz je určen k samostudiu. Účastník si sám volí tempo a pořadí lekcí. Lze ho pohodlně studovat i na tabletu nebo mobilním telefonu, k jednotlivým lekcím nebo slovníčkům ke stažení se dá později vracet. Prvních pět lekcí kurzu doplní v září dalších šest, které se budou věnovat komunikaci uvnitř pedagogického sboru, harmonogramu školního roku, výletům a exkurzím nebo komunikaci s rodiči.

“Kurzem chceme budoucím asistentům pedagoga předat klíčovou slovní zásobu pro práci ve škole, zlepšit jejich jazykové kompetence nezbytné pro práci asistenta a zároveň je připravit na situace, se kterými se budou v české škole setkávat. Velký přesah kurzu vidím v tom, že se soustředí na nacvičování kompenzačních strategií, které studentům kurzu pomohou si poradit v interakci s českými rodilými mluvčími nejen ve škole, ale i mimo ni,” shrnuje Veronika Kartáková, metodička vzdělávání ukrajinských dětí a pedagogických pracovníků ze společnosti Člověk v tísni, která kurz s dalšími odborníky vytvářela.

“Kurzem chceme budoucím asistentům pedagoga předat klíčovou slovní zásobu pro práci ve škole, zlepšit jejich jazykové kompetence nezbytné pro práci asistenta a zároveň je připravit na situace, se kterými se budou v české škole setkávat."

„Tento kurz je výjimečný, protože je velmi dobře strukturovaný a obsahuje potřebné praktické znalosti pro jednotlivá témata. Úkoly jsou lehce proveditelné, ale přesto obsahují důležité informace, potřebné pro práci asistenta pedagoga. Pokud jste pracovití a máte dobrou motivaci, tak díky tomuto kurzu zvládnete základní dovednosti této pozice,” říká Anastasiya Ahadžhanová, která kurz již absolvovala.

Kurz „Nauč mě to” vytvořila společnost Člověk v tísni ve spolupráci s lektorkami Českého centra Kyjev a se společností EducaSoft, která se podílela na koncepci kurzu a vývoji portálu kurzu. Vznik kurzu byl podpořen ze sbírky SOS Ukrajina.

Začít studovat můžete na: https://kurz-cestiny.clovekvtisni.cz 

Kontaktní osoba:


Autor: Václav Zeman

Související články