Člověk v tísni otevřel sbírku “SOS Milostivé léto". Pomozte lidem dostat se z dluhové pasti!

Publikováno: 4. 11. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni otevřel sbírku “SOS Milostivé léto
© Foto: Unsplash

Člověk v tísni otevřel veřejnou sbírku „SOS Milostivé léto“, jejíž výtěžek půjde na podporu lidí, kterým by tato akce mohla pomoci z dluhové pasti, avšak oni nemají šanci původní dluh kvůli jeho výši zaplatit. Zároveň spustil webové stránky www.milostiveleto.cz, jejichž součástí je i Exekuční poradce, který lidem ukáže, zda se na ně Milostivé léto vztahuje.

Milostivé léto dává lidem možnost zbavit se dluhů u veřejnoprávních institucí. Dluhy u těchto organizací narostly často kvůli úrokům, penále a dalšímu příslušenství do nesplatitelných výšin. Příkladem mohou být dluhy za městské nájemní bydlení, které se díky ročnímu úroku z prodlení ve výši 90 % vyšplhaly z deseti tisíc korun až ke stotisícům, nebo dluhy za jízdu načerno, u kterých zmíněné příslušenství udělalo z tisícikorunového dluhu dvacetinásobek. „Jde o exekuce, které by se již dnes do tak závratných výšin nemohly vyšplhat. Zároveň je důležité připomenout, že nejde o odpuštění dluhu samotného, ten musí být splacen. Odpuštěno bude pouze příslušenství, tedy úroky a další sankce z dluhu vyplývající,“ říká Daniel Hůle, vedoucí dluhového poradenství organizace Člověk v tísni. Kromě veřejnoprávních institucí se k této iniciativě postupně přidávají i další subjekty: v nedávné době například Air Bank či Home Credit.

Jak pomůže sbírka SOS Milostivé léto?

Pro mnoho lidí je přesto kvůli výši původního dluhu zcela nemožné do tří měsíců potřebné finanční prostředky sehnat. Jelikož jsou v exekuci, jsou jim ze mzdy strhávány částky převyšující nezabavitelné minimum. Čím více vydělávají, tím více se jim strhává a na vyplacenou mzdu nemají žádné přesčasy či brigády vliv. Prodat také nic nemohou, protože pokud hodnotný majetek měli, byl jim již zabaven. Půjčku jim nikdo nedá, a pokud ano, dostanou ji za velmi nevýhodných podmínek. Když jeden dluh splatí, druhý jim tak vznikne.

Člověk v tísni proto vyhlásil sbírku „SOS Milostivé léto“, jejíž prostředky budou využity na pomoc vybraným jednotlivcům a rodinám, kterých se tato amnestie týká, ale nemají finanční prostředky na zaplacení původního dluhu.

Člověk v tísni proto vyhlásil sbírku „SOS Milostivé léto“, jejíž prostředky budou využity na pomoc vybraným jednotlivcům a rodinám, kterých se tato amnestie týká, ale nemají finanční prostředky na zaplacení původního dluhu. „Peníze použijeme v případech, kdy zastavení exekucí dostane lidi z dluhové pasti. Cílit budeme primárně na nejzranitelnější skupiny, tedy seniory, samoživitele či rodiny s dětmi,“ říká Daniel Hůle a dodává: „Milostivé léto je úžasná šance, ale je otázkou, kolik lidí ji dokáže díky nedostatku finančních prostředků využít. Přitom v mnoha případech může jít o ojedinělou příležitost, jak začít nový život.“  

Rádce zjistí, jestli se Milostivé léto klienta týká či nikoliv

Pro zjištění oprávněnosti splacení dluhu v rámci Milostivého léta a pro pomoc s vyřízením dokumentů spustil Člověk v tísni webové stránky www.milostiveleto.cz. Krom základních informací na nich návštěvníci mohou využít i službu tzv. Exekučního poradce. Do něj je třeba vyplnit subjekt, u které dluh vznikl, a exekutorský úřad, který dluh vymáhá. Poté se lidé dozví, jestli jejich dluh do Milostivého léta spadá, či nikoliv. Pokud ano, vygeneruje Exekuční poradce dopis exekutorovi. V něm ho buď informuje o zaplacení původního dluhu plus požadovaného poplatku 908 Kč a žádá ho o zastavení exekuce, nebo požaduje po exekutorském úřadě informaci o výši původního dluhu, pokud ho nezná. Vzory obou dopisů jsou na webu také volně ke stažení.

Kromě informací pro samotné dlužníky nabízí web i stručné informace pro věřitele a zaměstnavatele. V sekci Pro dárce je popsána možnost, jak podat zadluženým lidem pomocnou ruku. „Reagovali jsme na stále častější otázky soukromých dárců, kteří by chtěli dlužníky v dluhovém restartu podpořit. Stačí zde vyplnit jednoduchý formulář a my případné dárce seznámíme s konkrétním příběhem člověka, který si dle našeho názoru zaslouží podanou ruku. Na případném dárci pak bude záležet, zda a jakou částkou chce pomoci,“ vysvětlil Daniel Hůle.

Webové stránky www.milostiveleto.cz tak doplňují portfolio služeb, které Člověk v tísni nabízí lidem, kteří chtějí řešit své problémy s dluhy. Jedná se především o dluhovou helplinku 770 600 800 a přímou pomoc, kterou organizace poskytuje v rámci regionálních poboček či sítě mobilních dluhových poradců. „Všechny tyto služby jsou momentálně zavaleny dotazy ohledně Milostivého léta. Na helplinku nám týdně volá okolo tisíce lidí týdně, což je naprosto extrémní nárůst oproti dřívějšku. Pro srovnání: za celý minulý rok využilo služeb helplinky 3 800 lidí,“ dodává Daniel Hůle.

Kontakty:Autor: Martin Kovalčík

Související články