Člověk v tísni pomáhá na Trutnovsku a Kolínsku, poskytuje humanitární pomoc i dobrovolníky

Publikováno: 5. 6. 2013 Doba čtení: 4 minuty
Člověk v tísni pomáhá na Trutnovsku a Kolínsku, poskytuje humanitární pomoc i dobrovolníky
© Foto:

Praha, Kolínsko, Trutnovsko (5. června 2013) – Povodňoví koordinátoři Člověka v tísni distribuovali v obcích zasažených povodní na Trutnovsku a Kolínsku první humanitární pomoc už v úterý. Kolečka, lopaty, kbelíky, košťata, hadry, rukavice a další čisticí prostředky zamířily do Rudníku a Svobody nad Úpou na Trutnovsku. Stovky litrů sava, jaru a dezinfekce a dalších pomůcek na uklízení pro šest obcí na Kolínsku ve středu dorazily do Peček. Člověk v tísni zároveň vyslal tým dobrovolníků a jeho pracovníci také pomáhají i v krizových centrech v Ústí nad Labem. 

Pomáháme především v regionech, kde na tak rozsáhlou povodeň nejsou lidé zvyklí nebo je překvapily bleskové záplavy z menších vodních toků. Člověk v tísni v neděli otevřel sbírku SOS Povodně 2013, dosud se na ní sešlo více než 4,7 milionu korun. Na svém webu zároveň ČvT připravil stránku SOS Povodně 2013 se všemi užitečnými kontakty i příručkou pro domácnosti zasažené povodní.

Pomoc je možné poslat na povodňové konto SOS Povodně 2013 na číslo účtu 72027202/0300, online platbou nebo pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

(Dar si můžete odečíst z daní zde)

Na okamžitou pomoc uvolnil Člověk v tísni ihned 500 000 z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. První pomoc směřovala 100 domácnostem na Trutnovsko a to především do Svobody nad Úpou a Rudníku. „Nakoupili jsme vybavení pro první uklízecí práce jako jsou kolečka, hadry, savo, košťata, gumové rukavice nebo lopaty a rozdávali je přímo z auta rodinám, jejichž domy byly povodní nejvíce zasažené,“ říká povodňový koordinátor Jan Faltus.

#~gallery-791~#

V této oblasti lidi zaskočila blesková povodeň ze svahů Černé hory. Z nenápadných potoků najednou byly říčky s hladinou metr a půl vysoko. „Například na říčce Čistá si ani pamětníci nevzpomínali, že by tam někdy předtím měli povodeň. Blesková velká voda navíc přišla ve čtyři hodiny ráno, kdy hodně lidí spalo,“ vysvětluje Jan Faltus s tím, že většina zasažených domů byla zatopená do jednoho metru vodou.

Ještě více překvapila velká voda obyvatele kolem říčky Výrovka a Mrlina na Kolínsku. Ani sedmdesátiletí lidé si tady nepamatují, že by obce v tomto regionu zasáhla tak velká povodeň. „Podle kronik, které sahají až k roku 1600, například v Plaňanech nikdy podobnou povodeň nezaznamenali. Lidé tak vůbec nebyli připravení a na evakuaci měli jen dvě hodiny,“ říká povodňový koordinátor ČvT Jiří Velenský s tím, že v každé vesnici jsou zatopené desítky domů.

Do Peček tak dnes odjela dodávka 1200 litrů sava, 400 litrů jaru, dezinfekce a dalších úklidových prostředků jako jsou rukavice nebo hadry. „Celý náklady složíme v Pečkách a podle předem shromážděných požadavků si pomoc rozdělí šest okolních obcí,“ říká Jiří Velenský s tím, že podnikatelé často nabízí autodopravu zdarma. Do Klášterní Skalice zase dopoledne vyrazilo prvních pět dobrovolníků. „O pomoc s vyklízením zničených domácností nás požádal starosta. Pět skautských vedoucích bude v obci pomáhat minimálně tři dny. My jsme je vybavili pomůckami na úklid,“ dodává Jiří Velenský.

V Ústí nad Labem ČvT pomáhá v evakuačních centrech

Tým Člověka v tísni pomáhá i v okolí Ústí nad Labem, kde Labe teprve kulminuje. „Tři lidé obvolávají kolem 120 obcí a starostů a dávají dohromady jejich požadavky. Všude je ale ještě voda a přesný rozsah škod není úplně zřetelný, tak především sbíráme kontakty a domlouvám budoucí pomoc,“ říká vedoucí ústecké pobočky ČvT Vít Kučera. „Dalších šest lidí je v terénu. Působí v evakuačních centrech a organizují například volnočasové aktivity pro děti nebo poskytují pomoc lidem mimo evakuační centra,“ dodává Vít Kučera s tím, že se tým ČvT samozřejmě stará o své klienty ze zaplavených částí Ústí nad Labem, který například shání bydlení.

#~gallery-790~#

Povodňový tým Člověka v tísni stále roste a je v současnosti v kontaktu s desítkami obcí a starostů. Jakmile opadne voda, vydají se koordinátoři zjišťovat situaci také na Mělnicko, Litoměřicko, Ústecko a Děčínsko, kde bude pomoc velmi potřeba. Člověk v tísni zároveň začíná stavět týmy sociálních pracovníků na dlouhodobou práci. Tito lidé budou přímo v obcích rozhodovat na základě stupně poškození a konkrétních potřeb lidí o přidělení finančního příspěvku ze sbírky SOS Povodně 2013.

Člověk v tísni otevřel sbírku SOS Povodně 2013 v neděli. Dosud se na ní sešlo více než 4,7 milionu korun. Zároveň na okamžitou pomoc obětem povodní uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. Na svém webu zároveň ČvT připravil stránku SOS Povodně 2013 se všemi užitečnými kontakty i povodňovou příručkou pro vytopené domácnosti.

Člověk v tísní zasahuje v Česku už při šestých povodních a bude využívat zkušenosti z předchozích záplav v roce 1997, 2002, 2006, 2009 a 2010. Při posledních povodních před třemi lety pomáhal ve 115 obcích a 1049 domácnostem poskytl finanční příspěvek v rozmezí 5 až 200 tisíc korun. Obětem povodní dárci přispěli více než 50 milionů korun a v obcích pomáhalo 170 dobrovolníků ČvT.

Potřebujete radu, kontakt, aktuální informace, chcete nám přispět nebo vás zajímá naše příručka pro domácnosti postižené povodní? Vše najdete přehledně na naší internetové stránce SOS Povodně 2013.

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor