Člověk v tísni vyhlašuje vzdělávací soutěž pro mladé lidi
Publikováno: 9. 11. 2015 Doba čtení: 3 minuty4. listopadu 2015, Praha – Do soutěže s prvky reality show hledáme mladé lidi, kteří si uvědomují svoji spoluzodpovědnost za místo, v němž žijí. Cílem je ukázat, že řadu věcí kolem sebe mohou lépe ovlivnit jako místní zastupitelé. Účastníci projdou sérií workshopů a vítězem se stane ten, kdo nejlépe obhájí svůj projekt na zlepšení života ve své obci, a úspěšně projde přes vyřazovací kola soutěže.
Soutěžící se na několika workshopech naučí znalostem a dovednostem, které mohou při případném politickém angažmá uplatnit. Zúčastní se stáží a setkání s vrstevníky, kteří se již politiky stali. A získají motivaci k tomu, aby se do místních zastupitelstev pokusili prosadit.
„Při našich projektech zaměřených na podporu aktivního občanství nejmladší generace potkáváme mnoho angažovaných mladých lidí, kteří mají nápady, dovedou je uvádět v život, pomáhají potřebným. Jen málo z nich si ale dokáže představit, že by se v budoucnu stali politiky,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který soutěž pořádá. „Ambicí nového projektu Hledá se LeaDr. je tento jejich odmítavý postoj měnit a ukázat, že místní politika je klíčová. Česká společnost nové, vzdělané, sebevědomé a idealistické politiky potřebuje,“ dodává.
Do soutěže se může hlásit do konce roku každý ve věku 18 až 25 let. Nemusí mít žádné předchozí zkušenosti, rozhodující je odhodlání. Vítěz získá finanční příspěvek pro svůj projekt a stáž v některé instituci u nás nebo v zahraničí.
První fázi projektu tvoří kampaň na nábor účastníků. V lednu odstartují regionální konkurzy, na kterých vybere porota 25 účastníků. Posoudí jejich všeobecný přehled, orientaci ve společenských a politických tématech, prezentační dovednosti, schopnost obhajovat vlastní názor a další předpoklady.
Postupující se zúčastní workshopů kombinovaných se soutěžním pořadem s prvky reality show. Představí vlastní projektové záměry, s nimiž budou dále soutěžit. Čeká je pět kol, ve kterých budou plnit různé úkoly. V každém kole porota vyřadí jednoho z nich. Poslední dva finalisté se utkají ve velké debatě a o vítězi rozhodne hlasováním veřejnost.
Soutěž, která je financovaná programem Evropské unie Erasmus+, podpořila řada organizací. „Vidíme v tom cestu, jak motivovat mladé lidi k respektu a účasti v komunální politice. Ta je přes všechna úskalí stále tou nejférovější cestou, jak kultivovat veřejný prostor,“ vysvětluje tajemník Tomáš Chmela z partnerské organizace Sdružení místních samospráv ČR.
K projektu se připojil také Svaz měst a obcí České republiky. „Jsme organizací, která hájí zájmy samospráv. Lépe je samozřejmě hájí lidé, kteří mají potřebné znalosti a nasazení, umí elegantně zdůvodnit a prosadit požadavky měst a obcí, a ve výsledku tak zlepšit život nás všech," říká její předseda a starosta Kyjova František Lukl. „Projekt má k této činnosti přitáhnout mladé lidi. Pokud jim můžeme předat zkušenosti našich více než 2 600 členských měst a obcí a motivovat je k občanské odpovědnosti a aktivnímu zapojení do společenského dění, rádi to uděláme.“
Projekt podporuje i Česká rada dětí a mládeže. „Mladí lidé mají ohromný potenciál napomáhat pozitivním změnám, a to nejen v budoucnosti, ale i právě teď,“ uvádí Jan Husák, člen představenstva České rady dětí a mládeže a koordinátor Národní pracovní skupiny pro strukturovaný dialog s mládeží. „Projekt učí mladé lidí nejen poznávat svá práva, ale i přebírat svoji odpovědnost za svět, ve kterém žijeme. Zároveň se jedná o zábavný soutěžní formát. Oceňuji, že vítězem nebude jen jeden, ale významnou výhru si odnesou všichni, kteří se zapojí,“ uzavírá Husák.