Online kurz Společně k lepší škole
Datum konání: Dlouhodobý kurz
Místo konání: online
Témata: Společné vzdělávání, Podpora asistentů pedagoga
Cílové skupiny: Asistenti pedagoga, Pedagogové ZŠ
Počet hodin: 6
Lektor: Alexandra Petrů, Adéla Lábusová
Kontaktní osoba: Lucie Kundra, lucie.kundra@clovekvtisni.cz, tel: 723065163
Zvyšujme společně úspěch všech žáků. Pro asistenty pedagoga i učitele jsme připravili nový online kurz Společně k lepší škole.
V kurzech proniknete do příčin i důsledků sociálního znevýhodnění ve vzdělávání, poznáte principy nenásilné komunikace i efektivní spolupráce s rodinou. Dozvíte se také, jak souvisí vztahové trauma s náročným chováním dětí – a jak s ním ve třídě účinně pracovat.
Jednotlivými kurzy vás provedeme prostřednictvím příběhu žáka a studentky, na jejichž příkladech si ukážeme příčiny a důvody, proč potřebují podporu i jaký typ podpory je v dané situaci vhodné poskytnout. Příběhy jsou smyšlené, vycházejí však z témat, která jsme zaznamenali během naší spolupráce s asistenty pedagoga, učiteli a metodiky prevence i během přímé práce s dětmi a rodinami ohroženými sociálním vyloučením.
TÉMATA JEDNOTLIVÝCH KURZŮ:
1. Příběh Sama
V prvním kurzu Příběh Sama se seznámíte s žákem základní školy, jeho rodinou a jeho situací ve škole. Zjistíte, co to je sociální znevýhodnění v pedagogické praxi, jak jej rozpoznat a jak s ním můžeme pracovat.
2. Sam není sám
V kurzu Sam není sám pokračuje Samův příběh během pandemie a na distanční výuce si ukážeme zásady spolupráce s rodinou a zajištění naplňování potřeby bezpečí dětí. Pro absolvování navazujícího kurzu Sam není sám je nutné absolvovat nejprve první díl kurzu Příběh Sama.
3. Příběh Jany
V tomto kurzu na Příběhu Jany představujeme na příběhu studentky střední školy Jany účinný přístup a metody práce s náročným chováním u dětí.
4. Příběh Jany - case management
V tomto kurzu se vracíme ke studentce střední školy Janě. Seznámíte se zde s tím, jak řešit náročné chování a obtížné rodinné vztahy studentky Jany pomocí metody case managementu. Cílem kurzu je přiblížit tuto metodu učitelům a asistentům pedagoga, kteří mohou být při své práci zapojeni do řešení podobných náročných rodinných situací nebo narušených vztahů u dětí. Kurz je dispozici také v audioverzi na podcastových platformách Spotify, Youtube a Apple Podcasts.
5. Děti s OMJ v české škole
V kurzu na příbězích několika dětí ukazujeme, jak může asistent/ka pedagoga nebo vyučující pomoci dětem s odlišným mateřským jazykem zvládnout jazykovou bariéru, integrovat se do kolektivu nebo pracovat s vlastní motivací.
Jednotlivé kurzy jsou zakončeny závěrečným testem, po jehož splnění si můžete stáhnout certifikát o absolvování.
Kurzy jsou pro účastníky zdarma.
Kurzy můžete začít studovat zde: https://kurz-lepsiskola.clovekvtisni.cz
V případě jakýchkoliv dotazů nám napište na e-mail: kurz.lepsiskola@clovekvtisni.cz
Reakce absolventek a absolventů kurzu:
Po absolvování několika studií a kurzů musím říct, že to je velmi přínosný kurz, obsahově i technicky srozumitelný. Žádný z těch předchozích mi nedal tolik, jako tento příběh o Samovi. (kurz Příběh Sama)
Kurz byl výborný, krásně se v něm orientovalo, byl vzhledově příjemný, líbila se mi také jeho interaktivní část. (kurz Příběh Sama)
Co si myslím, že je stěžejní, tak porozumění, které se budu snažit aplikovat nejen do profesní praxe, ale i osobního života. Současně pohled na chování dětí, které má své příčiny v nedostatečně naplněných potřebách a (ne)bezpečí. Dosud jsem se na projevy chování dětí nedívala jako na "volání o pomoc" s cílem zajistit si bezpečí. Také si uvědomuji, jak transgenerační trauma ovlivňuje lidi, které znám. (kurz Příběh Jany)
Líbí se mi celkově zpracování kurzu. Spousta informací a zajímavých podnětů do výuky i do života. Je přehledný, srozumitelný a hlavně časově flexibilní. Našla jsem v něm zajímavé a praktické informace a podněty k práci s OMJ dětmi. (kurz Děti s OMJ v české škole)
Kurzy vznikly díky podpoře ze sbírky Lepší škola pro všechny.
Vývoj portálu kurzu a odborné konzultace zajistila společnost Educasoft Solutions s.r.o