Photovoice aneb řekni to fotkou

Datum konání: od 21.4.2021 do 28.4.2021

Místo konání: online

Témata: Projektová výuka

Cílové skupiny: Pedagogové ZŠ, Pedagogové SŠ, Asistenti pedagoga

Počet hodin: 6

Lektor: Lucie Schubert

Kontaktní osoba: Barbora Málková, barbora.malkova@clovekvtisni.cz, tel: 778 411 275

21. dubna (14:00-17:00) a 28. dubna 2021 (14:00-17:00)
6 hodinový online kurz Photovoice aneb řekni to fotkou

(Registrovat se na kurz mohou všichni zájemci, z důvodu omezené kapacity kurzu se do 15.4.2021 mohou přednostně registrovat učitelé, zapojení do projektu Světová škola).

Může fotka promlouvat?  Připojte se na náš online workshop a zjistěte víc o tom, jak Photovoice – původně kvalitativní výzkumnou metodou z 90. let – efektivně využívat v kontextu vaší pedagogické práce s dětmi a mládeží. Svým jednoduchým zadáním umožňuje zapojení téměř kohokoliv. S chytrými telefony, rozvojem využití internetu a chytrých sítí dostala metoda Photovoice zcela nový rozměr. Zapojte inovace do vaší práce, inspirujte se a využívejte možnosti moderní doby.

Proč by vás Photovoice mohl nadchnout?
  • metoda není složitá na zadání, dá se modifikovat časové trvání, rozložení do více hodin;
  • umožňuje práci v off-line i online nastavení, skvělá je také pro hybridní formy práce s kolektivem a jednotlivci – s úkolem můžete studenty poslat ven (procházka se smyslem) a metodu použít pro distanční výuku;
  • jsou z ní hmatatelné výstupy, se kterými se dá dále pracovat jak v běžné výuce, tak při zpracování školního projektu;
  • je ideální podporou pro realizaci participativních projektů v době, kdy se žáci nemůžou scházet a tvořit projekt společně;
  • pracuje s reflexí a všímavostí, umožňuje komunikovat velmi osobní niterné nazíraní na svět kolem nás, podporuje vytváření hodnot a postojů;
V rámci práce s Photovoice metodou můžete zohlednit některé další oblasti - např. svobodné licence a používání vizuálního obsahu z internetu (creative commons), autorské právo (komu patří fotky apod.), etika pořizování fotek, základní digitální gramotnost, používání nástrojů pro úpravu fotek a textů, témata lidských práv a GRV, participativní metody tvorby zadání pro Photovoice (v závislosti na věku a zralosti skupiny) - identifikace problémů v našem okolí apod. Nabízí žákům a studentům smysluplné využití chytrých telefonů a digitálních technologií, zamyšlení nad smyslem produkovaného obsahu zároveň je možné pracovat formou off-line s papírem, tiskem, koláží apod. Globální rozvojové vzdělávání směřuje k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život. Photovoice podporuje všímavost a reflexi toho, co se děje v našem bezprostředním okolí a to je první krok k převzetí aktivní odpovědnosti.

Školení je dvoufázové s praktickou částí v mezidobí. Pro aktivní zapojení do workshopu budete v mezifázi potřebovat chytrý telefon, tablet s foťákem či vaši oblíbenou digitální zrcadlovku. V rámci školení si sami na sobě práci vyzkoušíte. Společně budeme hledat i další alternativy a použití metody ve vaší osobní pedagogické realitě. Dvoufázová práce nám umožní zodpovědět dotazy, které možná v průběhu vaší vlastní práce vyvstanou.

Profil lektora: Lucie Schubert
Oblast neformálního vzdělávání a podpora procesu učení jednotlivců a skupin, jíž se věnuje téměř 20 let, se jí stala optikou, skrz kterou se naučila dívat na svět. Od podpory osobního rozvoje mladých lidí, pracovníků s mládeží, pomáhajícím profesím byl jen krůček k oblasti sociálního podnikání, inovací a propojování sektorů. Lucii baví přenos metod z prostředí, kterému přináleží, do prostředí nového; lean canvas aplikovaný na neziskové projekty, Art of Hosting metody v businessu a státní správě. V ANEV (Asociace neformálního vzdělávání) působí od jejího počátku. Kromě neformálního vzdělávání její srdce plane už roky pro udržitelnost a aktuálně hackuje eventy s konceptem Green Events v agentuře M-Ocean. Poslední dva roky také zastává roli edu manažerky ve Wikimedia ČR, kde se věnuje OER (otevřeným zdrojům vzdělávání), digitálním kompetencím a využití wiki ve vzdělávání. 

Více na https://www.linkedin.com/in/lucieschubert/ 
nebo http://trainers.salto-youth.net/LucieFrisova/
 

Přihlášení na kurz