Dojeli se starým fiatem z Prahy až na Sibiř. I pro Člověka v tísni

Publikováno: 11. 11. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Dojeli se starým fiatem z Prahy až na Sibiř. I pro Člověka v tísni
© Foto: Jakub Průša a Luboš Helcl

Jakub Průša a Luboš Helcl, dva programátoři mobilních aplikací, se letos rozhodli zapojit do dálkového závodu automobilů Mongol Rally, který začíná v Praze a končí až v dalekém Ulan-Ude. Jak se závodníci do cílové destinace dostanou, je jen na nich. Podmínkou je mít co nejlevnější auto s kubaturou ideálně do 1 litru. A také vybrat během závodu určitý obnos, který bude předán neziskovým organizacím. Jakub a Luboš si jako jednu z neziskovek vybrali právě Člověka v tísni.

Zvolili si auto Fiat Panda z roku 1988 s kubaturou 999 cm3 a pohonem na všechny čtyři kola. Koupili ho v bazaru a dali mu jméno Čeněk. Sami sebe pojmenovali < He//o Wor/d >, což odkazuje k jejich profesi. Během značně divoké cesty najeli téměř 19 tisíc kilometrů. Jejich cesta vedla přes Turecko a Írán do střední Asie, kde postupně navstívili všech 5 středoasijských států. Poté projeli Mongolsko, aby mohli spočinout v cílové stanici, v sibiřském městě Ulan Ude.

Jak Čeněk s práškem projel hranicí 

V Evropě se závodníkům jelo snadno a auto drželo pohromadě. To se však mělo změnit v Asii. Už na turecké hranici vzbuzovali podezření obrovským množstvím jemného prášku, který si vezli v zavazadlovém prostoru. Šlo jenom o rozpustný nápoj, což ovšem celník nechápal. Naštěstí mu v rozhodujícím momentě náhle někdo zavolal, takže závodníci mohli jet dál. Před Ankarou se Čeněk rozbil a závodníkům se velmi dlouho nedařilo sehnat servis. Navíc při čekání na odvoz je jeden z místních nutil jíst broskve i s peckou.

Mapa cesty

Kromě trasy, můžete sledovat rychlost automobilu a prohlédnout si fotografie míst, kde závodníci jeli (stačí přemístit žlutého panáčka vlevo nahoře na určité místo v mapě).

Přes Ašchabat a čtyřproudou dálnici, kde nikdo nejezdí

Nejabsurdnějším místem cesty bylo prý turkmenistánské hlavní město Ašchabat. Monumentální parky i mramorová architektura, které ale nemá kdo obdivovat, kromě všudypřítomných policistů. Čtyřproudé dálnice, na kterých vůbec nikdo nejezdí.

V jižní části střední Asie se cestovatelé dostali na legendární Pamir Highway. Byla to jedna z nejkrásnějších částí, ale i nejtěžších. Auto se nesčetněkrát rozbilo a teploty se pohybovaly mezi 0 a 30 stupni. V Kazachstánu zase navštívili jakýsi místní Černobyl. Opuštěné město Čagan, poblíž kterého se za časů Sovětského svazu testovaly jaderné zbraně. I přes radiaci a další útrapy ale dvojice závodníků 9. září ve zdraví dojela do cíle.

Celkově se podařilo vybrat téměř 60 000 korun, z nichž půjde cca 22 500 pro Člověka v tísni. Děkujeme! 

Více o cestě Jakuba a Luboše si můžete přečíst na jejich facebooku a také v tomto dokumentu.


Autor: Člověk v tísni

Související články