Dostatek jídla zůstává i nadále největší výzvou v jihozápadní Etiopii

Publikováno: 12. 1. 2023 Doba čtení: 3 minuty
ECHO cash distribution photo
© Foto: Setotaw Girma

Ceny potravin rostou a dopady klimatické změny jsou extrémnější než kdy dřív. Záplavy a sucho nejvíce postihují nejzranitelnější osoby, jako jsou uprchlíci, vnitřně vysídlení lidé, osoby vracející se do země a hostitelské komunity. Zajistit dostatečné množství potravin pro celou rodinu se pro mnoho obyvatel jihozápadní Etiopie stalo klíčovým problémem.

Amelework Selamu žije ve woredě Bena Tsemay v Etiopii. "Jsem svobodná matka se čtyřmi dětmi, o které se musím postarat. S manželem jsem se před několika lety rozvedla. Pěstuji kukuřici a čirok. Kvůli současnému suchu je však úroda tak nízká, že nemohu uživit rodinu ani několik nadcházejících měsíců," řekla. Nepravidelné srážky, které jsou hlavně důsledkem klimatických změn, způsobily, že v posledních několika letech tisíce lidí v oblasti trpí hladem. 

"Kromě nedostatku jídla jsem neměla dostatek peněz na zajištění dalších potřeb," dodala.

Amelework se snažila hledat jiné zdroje příjmů, aby mohla zaplatit své živobytí. Začala na trhu prodávat kávu a "šupuro", místní nápoj. Nedostatek finančních prostředků jí však bránil v rozšíření podnikání. Amelework však měla štěstí, protože její rodinu i podnikání podpořil Člověk v tísni (ČvT). Obdrželi finanční pomoc ve výši 4 500 birrů (1850 CZK). Amelework k tomu dodala: "Nakoupila jsem jídlo a další potřebné věci pro své děti. Plánuji však koupit také kozu nebo kuřata. Vím, že taková podpora netrvá dlouho, a musím myslet na budoucnost."

Kromě Amelework může o dopadech klimatických změn vyprávět také Ayka Bunko, svobodná matka sedmi dětí z woredy Bena Tsemay. Dříve na své farmě pěstovala kukuřici, ale v posledních čtyřech letech málo prší. V důsledku toho Ayka nedokáže vypěstovat dostatek zásob pro svou rodinu. "Často vstávám brzy, abych nasbírala dřevo na prodej. Obvykle jíme jednou denně a musíme počkat, až prodáme dřevo," řekla.

Na první den, kdy dostala finančí pomoc od Člověka v tísni, vzpomíná se slzami v očích. 

"Byl to první den po čtyřech letech, kdy byly moje děti pořádně najezené."

Finanční podpora pro lidi výrazně zasažené změnami klimatu

S finanční podporou Komise pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO), poskytl ČvT finanční podporu lidem postiženým dopady klimatické změny ve čtyřech woredách v oblasti Jižní Omo, a to Dasenech, Hammer, Gnangatom a Bena Tsemay.

Distribuce finanční pomoci podporuje zranitelné osoby, často starší osoby, osoby se zdravotním postižením, ženy a domácnosti s více dětmi, aby pokryli své základní potřeby, jako je nedostatek potravin, oblečení a hygienických potřeb.

Kvůli suchu uhynuly tisíce zvířat a lidé se začali přesouvat za lepšími podmínkami. Zbývající obyvatelé vesnic byli nuceni změnit svůj styl života a museli začít pracovat jako nájemní pracovníci za velmi nízký plat v okolních městech.

"Podpora, kterou ČvT poskytuje, pomáhá zachránit životy nejzranitelnějších částí komunity, především žen a dětí. To umožňuje vládě zaměřit se dlouhodobé potřeby lidí. Podporujeme tedy členy komunit, aby zbývající peníze věnovali na něco výdělečného, jako je chov koz nebo kuřat, a byli tak finančně zajištění do budoucna," říká Getnet Hailu, vládní zástupce woredy Bena Tsemay. Podle Getneta byla woreda v posledních několika letech velmi postižena suchem. Poukázal na to, že i průtok nedaleké řeky se snížil na úroveň, kterou nelze využít k zavlažování polí.

Celkem 11 736 lidí – podobně jako Amelework a Ayka – obdrželo ve 14 kebelech  finanční podporu. Kromě peněžní pomoci distribuuje ČvT v současné době pomoc, nouzové přístřešky a nepotravinové zboží, ve čtyřech kebelách ve woredě Dasenech pro celkem 850 domácností, které byly v důsledku povodní vysídleny.

Autor: Setotaw Tadesse Girma

Související články