I dívky s handicapem patří do škol – Podpora vzdělávaní dívek v Etiopii

Publikováno: 27. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
CHANGE in collaboration with Cheshire Ethiopia donated eyeglass, crutches, and orthopedics shoes for girls with disabilities.
© Foto: People in Need

Vzdělání je klíčem k rozvoji, hospodářskému růstu i zlepšení kvality života. Vzdělání je základním lidským právem, které by měl každý člověk vyžadovat bez hrozby násilí nebo diskriminace. V Etiopii může být přístup ke vzdělání omezen především pro dívky. Ty často nemohou navštěvovat školu z finančních, ekonomických nebo kulturních důvodů. Dívky se zdravotním postižením jsou ještě zranitelnější skupinou společnosti, což z nich činí snadný cíl diskriminace.

Mimi je mladá dívka žijící v zóně Gedio v Beloya Kebele. Je nejmladší ze všech sourozenců. Po narození ochrnula a nemůže sama chodit, a tak kvůli postižení nikdy nechodila do školy. Prvních 15 let strávila doma, zatímco její kamarádi si hráli a bavili se. Její rodina ji nechává doma kvůli neporozumění jejich venkovské komunity. Aby Mimi ochránili před diskriminací, rozhodli se, že bude lepší, když zůstane domy.

Ve venkovských oblastech se lidé se zdravotním postižením obvykle potýkají s většími problémy než jejich se stejným handicapem ve městech. Mají menší šanci navštěvovat školu, sehnat zaměstnání nebo mít přístup k lepší zdravotní péči. 

Postižení nebrání Mimi snít o budoucnosti

"Vždycky jsem byla zvědavá, jak vypadá okolní svět. Jedinými přáteli, které jsem kdy měla, byla moje rodina. Moji vrstevníci nechtěli, abych se s nimi kamarádila. Přesto mi všechny tyto věci nebránily snít o škole. Představovala jsem si, že budu chodit do školy a stanu se úspěšnou a vzdělanou podnikatelkou. Problém však byl v tom, že neumím udělat ani krok a potřebuji berle," říká Mimi.

Její otec Mulugeta dodává: "Neměl jsem to štěstí vidět a těšit se z prvního krůčku svého dítěte. Nosil jsem ji devět let a hledal kvalitní péči, ale mohli jsme si dovolit jen tradiční léčbu. Po mnoha pokusech jsme to prostě vzdali a byli jsme nuceni nechat Mimi doma." 

Projekt CHANGE, který realizuje Člověk v tísni (ČvT), se snaží dostat dívky z opomíjených skupin společnosti zpátky do školy. Mimi byla jednou z dívek, které projekt podpořil. V rámci projektu byl pro dívky, jako je Mimi, zajištěn kvalifikovaný pedagog, která je mohl nejen vyučovat, ale podporoval je také psychicky. Komunitní sdružení zároveň začala pracovat na změně přístupu místních obyvatel ke vzdělávání dívek, včetně těch, které se potýkají s nějakým handicapem.

Díky speciálním pomůckám mohou být dívky samostatné

Aby se tyto přehlížené dívky mohly začít chodit do školy, darovala ČvT ve spolupráci s organizací CIAI Etiopie dívkám s postižením dioptrické brýle, berle a ortopedickou obuv. Dívkám s poruchami sluchu, elefantiázou a epilepsií se dostalo lékařského ošetření v místních nemocnicích.

Mimi s radostí dodala: "Díky projektu CHANGE jsem dostala berle a solární lampu. V příštím roce se tak zapojím do prvního stupně programu alternativního základního vzdělávání. Moc se těším, až si najdu kamarádky a budu se učit ve třídě jako každá jiná holka."

Mulugeta má ze své dcery radost a říká: "Teď už moje dcera může chodit sama. Nepotřebuje neustále mou pomoc. Navíc ji i komunita začíná přijímat." 

Projekt CHANGE 
Projekt s názvem Zlepšení přístupu ke vzdělání v Etiopii pro nejvíce marginalizované dívky realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s členskými nevládními organizacemi Alliance2015 (Concern Worldwide, Welthungerhilfe, HELVETAS), CIAI a dalšími místními partnery. 
Projekt byl implementován se třemi hlavními cíli:
• Zlepšit vzdělávání a posílit dovednosti nejvíc opomíjených dívek.
• Podchytit krizové body v životě marginalizovaných dívek a zajistit jejich inkluzi.
• Zlepšit podporu, přijetí a přesvědčení místních obyvatel i vlády ohledně nutnosti vzdělávání dívek.

Autor: Mihiret Wasihun Teklu

Související články