Dzud v Mongolsku zabíjí dobytek. Člověk v tísni pomáhá místním pastevcům již druhou zimu

Publikováno: 27. 2. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Dzud v Mongolsku zabíjí dobytek. Člověk v tísni pomáhá místním pastevcům již druhou zimu
© Tatiana Gavyuk

Mongolsko zasáhly extrémní mrazy dzud. Úkaz, který se dříve objevoval zhruba jednou za deset let, zastihl mongolské pastevce hned dvě zimy po sobě. Aktuálně je postiženo sedmnáct provincií z celkových jednadvaceti. Nejohroženější jsou pastevci, kteří se ještě nestačili zcela vypořádat s loňskými škodami. Podle předběžných údajů hrozí, že až 157 000 mongolských pastevců přijde o svá zvířata a s nimi i o celé živobytí. Člověk v tísni proto připravuje pomoc lidem v provinciích Dornod, Khentii a Süchbátar na východě Mongolska. Pastevci dostanou krmivo a multivitaminy pro svůj dobytek a finanční podporu, aby mohli zajistit živobytí pro své rodiny.

„Pomřelo mi už celkem 20 krav. Dělám všechno pro to, abych zachránil alespoň zbytek svého dobytka. Ten je ale stále zesláblejší. A do pár týdnů mi navíc dojdou zásoby krmiva. Nevím, co si pak počnu,“ popisuje kritickou situaci 43 letý pastevec Urjinsuren Mijiddorj a ukazuje na těla mrtvých krav, které zabil mráz. „Jen doufám, že brzy aspoň roztaje sníh,“ dodává. Letošní dzud zaskočil i pastevce, kteří se snažili na zimu připravit. Vyčerpání zásob a nedostatek finančních prostředků je nyní nutí hledat různá krátkodobá řešení. Nakupují v obchodech na dluh, berou si nevýhodné půjčky od bank nebo prodávají svůj dobytek pod cenou, přičemž přicházejí o zdroj obživy, mléka a masa. Když místní pastevec přijde o své živobytí, ohrozí tak celou svoji rodinu, která je na něm závislá. Letošní zima s sebou proto přináší dlouhodobé následky, se kterými se mnozí nedokáží bez pomoci vypořádat.

Krmivo pro dobytek a finanční pomoc

Suché léto doprovázené stepními požáry vystřídaly v září silné deště následované brzkým příchodem prvního sněžení během října - předzvěst kruté zimy. Začátkem února 2017 bylo 77,8 % Mongolska pokryto sněhem. Silná vrstva sněhu a ledu, která má v horských regionech v průměru až 50 cm, pokryla většinu pastvin a znemožnila místním zvířatům přístup k pastvě. Drsné přírodní podmínky a s tím související infekční nemoci již zabily více než 45 000 kusů dobytka a přes 8 000 domácností potřebuje humanitární pomoc. „Mongolsko se ještě nestačilo zcela vypořádat s následky loňského dzudu. Místní pastevci se snaží na každou zimu dostatečně připravit a udělat si zásoby krmiva pro svá stáda. Takhle drsné podmínky ale nikdo neočekával,“ říká Jaroslav Petřík, koordinátor pomoci Člověka v tísni pro Mongolsko.

Člověk v tísni ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v několika dnech doručí pomoc pro více než 550 nejohroženějších rodin z provincie Dornod. „Místní lidé od nás dostanou speciální krmivo a multivitaminy pro svůj dobytek. K tomu jim poskytneme také finanční pomoc, aby si mohli na místním trhu nakoupit, co pro své rodiny nejvíce potřebují. Naši kolegové na místě jsou připraveni poskytnout potřebnou podporu dalším zhruba 5 000 lidí,“ dodává Jaroslav Petřík.

Rodině pastevce Tserevjava Chuluunbaatara zatím žádné zvíře neuhynulo, přesto musí čelit velikým problémům. Jejich malé stádo o 32 kusech zvířat nestačí, aby uživilo pětičlennou rodinu. Tserevjava Chuluunbaatara proto ve svých 61 letech, kromě péče o vlastní dobytek, vypomáhá také okolním pastevcům. „Zásoby krmiva nám pomalu docházejí a nemáme dost peněz, abychom mohli nakoupit další. Pomoc od lidí z Člověka v tísni proto přijde v pravou chvíli, za což jsme upřímně vděční,“ vysvětluje pastevec a chlubí se malým jehňátkem, které se zrovna narodilo.

Člověk v tísni pomohl lidem zasaženým dzudem v Mongolsku již v roce 2010 a 2016. Rodinám pastevců poskytl spolu s Charitou ČR finanční i materiální pomoc, díky které mohly obnovit své zemědělské živnosti a připravit se na případné další náročné zimy. Vedle okamžité pomoci také spolu s pastevci a místními úřady hledá cesty, jak v budoucnu dopady stále častěji se vyskytujících dzudů co nejvíce omezit. Od roku 2011 má Člověk v tísni v Mongolsku stálou misi (více ZDE).

Pomoc Člověka v tísni mongolským pastevcům zasaženým dzudem právě probíhá díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky a české veřejnosti, která přispěla prostřednictvím Klubu přátel Člověka v tísni. Děkujeme všem dárcům za jejich podporu.

 

Pro více informací kontaktuje:

Jaroslav Petřík, koordinátor pomoci ČvT pro Mongolsko, M: +420 778 485 029 jaroslav.petrik@peopleinneed.cz

Autor: ČvT

Související články