Epidemie a její důsledky nejvíce zasáhnou nejchudší obyvatele planety. Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Svět

Publikováno: 20. 5. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Epidemie a její důsledky nejvíce zasáhnou nejchudší obyvatele planety. Člověk v tísni vyhlásil sbírku SOS Svět
© Foto: Archiv ČvT

V reakci na dopady vyvolané pandemií koronaviru vyhlásil Člověk v tísni sbírku SOS Svět, která je určena na pomoc lidem z nejchudších zemí. Ti v důsledku krize přijdou o zdroje obživy a situace na ně bude mít ničivý dopad. Důsledky COVID-19 jako je hlad a podvýživa, mohou být v rozvojových zemích mnohem horší než samotná nemoc. Podpora zdravotnictví nestačí, nutná je pomoc dlouhodobá.

„Na počátku krize jsme se zaměřili na pomoc lidem v Česku, kteří se kvůli pandemii dostali do existenčních a finančních problémů. Rozšířili jsme například naši dluhovou helplinku, podporovali jsme ve výuce děti, které doma nemají přístup k internetu nebo jsme těm nejpotřebnějším začali nabízet potravinové balíčky. Koronavirus bude mít ale dalekosáhlé následky a dopad na kvalitu života lidí v rozvojových zemí a těch, které sužuje konflikt či čelí přírodním katastrofám. Stamiliony se ocitnou v ohrožení života a přijdou o své zdroje obživy. V práci doma budeme pokračovat, ale zároveň nechceme a nemůžeme zapomínat na situaci ve světě a měli bychom se, podle našich možností, připojit k úsilí pomoci těm, kteří to v rozvojovém světě nejvíce potřebují,” říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Stamiliony se ocitnou v ohrožení života a přijdou o své zdroje obživy. V práci doma budeme pokračovat, ale zároveň nechceme a nemůžeme zapomínat na situaci ve světě

Počet hladovějících lidí může narůst na čtvrt miliardy

Hrozí, že se počet lidí trpících hladem v důsledku krize do konce roku zdvojnásobí, podle OSN na 265 milionů. Například v Sýrii se devalvace syrské libry od začátku roku ztrojnásobila, ceny raketově vzrostly a pro mnoho lidí nejsou dostupné ani základní potraviny. Kromě okamžité reakce a zajištění těch nejzákladnějších potřeb, je ale v zasažených zemích nutná dlouhodobější pomoc a znalost prostředí. Právě v rozvojové pomoci má Člověk v tísni desítky let zkušeností, které uplatní i v současné krizi.

„Lidé přijdou o práci a ceny potravin budou narůstat. Teď se snažíme pomoci, aby se pandemie dále nešířila, distribucí ochranných pomůcek a informacemi. Velmi rychle ale musíme začít podporovat vznik nových pracovních příležitostí pro ty, kteří o příjmy přišli. Jinak jim hrozí hlad nebo upadání do dluhů, které nikdy nesplatí. V dlouhodobějším horizontu pak pracujeme na tom, aby ti nejchudší byli méně závislí na okolním světě, například tím, že si dokáží vypěstovat potraviny, které je uživí,“ vysvětluje ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

V Sýrii by virus mohl mít katastrofální následky

Na situaci kolem koronaviru reagoval Člověk v tísni v České republice, ale i ve dvaceti zemích v Africe, Asii i v Evropě, kde dlouhodobě pomáhá, například v Sýrii, Iráku, Mongolsku, Etiopii, DR Kongo, Kambodži nebo na Ukrajině. Přizpůsobili jsme jí naše stávající programy pomoci, které jsme ještě rozšířili o boj s koronavirem a zavedli jsme preventivní opatření.

V Sýrii, kde již desátým rokem probíhá konflikt, by koronavirus mohl mít katastrofální následky. Na severu země se snažíme před infekcí ochránit lidi, kteří museli kvůli konfliktu opustit své domovy a neměli možnost vzít si s sebou ani ty nejzákladnější věci. Nadále jim poskytujeme potravinové a hygienické balíčky, ale i dezinfekční prostředky. Zřídili jsme také speciální izolované místnosti pro nemocné a pravidelně čistíme a dezinfikujeme místní školy, pekárny a vzdělávací centra, která podporujeme.

V Mongolsku kvůli pandemii nemohly děti chodit do škol a školek a pro ty ze sociálně slabších rodin to znamenalo, že mimo jiné přišly o oběd. Ten je pro ně často hlavním nebo jediným zdrojem denního příjmu výživově hodnotné stravy. Těmto dětem jsme poskytli potravinové balíčky, ale také hygienické a školní potřeby.

Za 300 korun 100 mýdel nebo 1,5 litru dezinfekce

Počty potvrzených případů stoupají například v Etiopii, kde nákaza nejprve zasáhla hlavní město a nyní se šíří do těch nejodlehlejších etiopských vesnic. Na místě zajišťujeme dostupnost k funkční vodní infrastruktuře, která je pro boj s Covid-19 zcela zásadní. Do místních zdravotních center a organizací také doručujeme ochranné pomůcky, jako jsou gely na ruce, roušky či rukavice.

„V nadcházejících měsících bude Člověk v tísni podporovat úsilí rozvojových zemí zlepšit a posílit jejich zdravotnické infrastruktury a diagnostikovat a léčit pacienty. Už teď se soustředíme na zajištění potravin, přístup k pitné vodě, hygieně a podporujeme zdroje obživy místních obyvatel. Věříme, že právě tak budeme moci přispět ke zmírnění negativních a dlouhodobých dopadů pandemie,“ říká vedoucí programů Člověka v tísni v Africe Richard Walker.

Už teď se soustředíme na zajištění potravin, přístup k pitné vodě, hygieně a podporujeme zdroje obživy místních obyvatel.

Abychom mohli v naší pomoci lidem z chudých zemí pokračovat a pomoci těm nejohroženějším z nich, vyhlásili jsme sbírku SOS svět. Za příspěvek 300 Kč například nakoupíme 100 mýdel do táborů pro vnitřní uprchlíky v Sýrii nebo pořídíme 1 a půl litru dezinfekce do etiopských zdravotnických středisek.

SOS SVĚT

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Dárci mohou přispět i zasláním SMS v hodnotě 90 Kč na tel. číslo 87777 ve tvaru dmssossvet 90

OSN a odborníci varují před světovým hladomorem biblických rozměrů. Lidé, kteří už tak trpí nedostatkem potravy a základních potřeb, se ocitnou ještě v těžší situaci. Navzdory úrodě v mnoha částech světa s sebou letošní pandemie přinese nedozírné problémy v zemích, které sužuje konflikt stejně tak jako extrémní počasí v důsledku klimatických změn.

Kontakt:


Autor: Člověk v tísni

Související články