Etiopská farmářka se bála žížal, ale teď na nich vydělává

Publikováno: 26. 1. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Vermicompost as a New Business Opportunity for Rural Women in Ethiopia
© Foto: Mihiret Wasihun

Almaze Argeta z Etiopie se celý život věnuje zemědělství. Až donedávna nevěděla, jaký zázrak jsou obyčejné žížaly. Dnes díky Člověku v tísni používá tzv. vermikompostér. Učí ostatní zemědělce, že kompost jim dokáže zlepšit úrodu.

Almaze je matka šesti dětí z jižní Etiopie a žije ve vesnici Dibicho v oblasti Alta Chiko. Jedinou obživou je pro rodinu její pole. V zemědělství je opravdu dobrá, a tak ji tým organizace Člověk v tísni (ČvT) oslovil, aby se zúčastnila školení, a pak se o svoje znalosti podělila s ostatními.

Naučila se vyrábět vermikompost – kompost produkovaný žížalami – z odpadu z domácnosti a rostlinných zbytků na její zahradě. Od české organizace dostala také základní vybavení, jako je box na zpracování vermikompostu a krmení žížal.

"Nejdřív jsem si myslela, že je to vtip. Nemohla jsem tomu uvěřit. Nechtěla jsem se na žížaly ani podívat, nebo se jich dotknout, natož abych s nimi nějak pracovala. Štítila jsem se jich. Od školení jsem očekávala, že dostanu nějaké jednoduché tipy, ne že budu mít vlastní žížaly a budu vyrábět kompost," říká Almaze.

Vermikompost jako podnikatelská příležitost pro místní farmáře

Počáteční odpor ale rychle překonala. Proces výroby vermikompostu začíná namnožením žížal a přípravou rostlinných zbytků, které je potřeba nasekat na menší kousky. Žížaly je pak potřeba průběžně krmit. Vermikompost je čistě organické hnojivo vyrobené z biologických výměšků těchto živočichů. 


Almaze potvrzuje, jak je obtížné naučit lidi ve venkovských oblastech takové novoty. V cestě stojí tradice a kulturní bariéry. Práce v takovém prostředí s sebou přináší řadu výzev – překonávání předsudků, stigmatizaci, a dokonce může vést k vyloučení ze společenského života komunity.

Staňte se členem Klubu přátel a podpořte projekty jako je tento

V nejrůznějších sociálních, politických a ekonomických otázkách mají etiopské ženy nejmenší rozhodovací pravomoc, proto je pro ně těžké zapojit se do nových projektů. 

"Školení, podpora terénního týmu a praktické zkušenosti farmářů mě povzbuzují, abych pokračovala a zlepšovala se," říká sama Almaze.

Almaze teď chová žížaly a vermikompost od nich používá jako organické hnojivo sama, a dokonce ho prodává. Nejdřív měla z jednoho boxu žížal jen malé množství vermikompostu, což stačilo jen na malé zeleninové a ovocné záhony. Nyní ho ale má dostatek pro všechna svá pole.

Od roku 2020 Almaze nepoužívá žádná umělá hnojiva. Nemusí tak za ně utrácet a celkově ušetří. Místo toho využívá ekologická hnojiva šetrná k přírodě, a díky tomu jsou její produkty ekologické. Pěstuje hlavně ananas, zeleninu, kukuřici, banánovník habešský a kávovník. 

Almaze si plánuje dál šířit osvětu mezi zemědělci a dál prodávat své produkty. Chce farmářům jít příkladem a ukázat jim, že v době rostoucích cen můžou ušetřit za hnojivo a ještě být ohleduplní k přírodě.


Člověk v tísni v Etiopii pracuje na rozvojových projektech společně s Českou rozvojovou agenturou a Ministerstvem zahraničních věcí.

Autor: Wasihun Mihiret Teklu, Komunikační koordinátorka Člověka v tísni v Etiopii

Související články