Vzdělání: Cesta pro dívky, které chtějí jít za svými sny

Publikováno: 26. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Communication and Advocacy Department,  Clothing,  Person,  Nature,  Tribe,  Female,  Human,  Apparel,  Outdoors
CHANGE project Mekonisa Primary School. Dilla zone
© Milan Votypka

Na venkově v Etiopii se předpokládá, že děti budou pomáhat svým rodičům s běžným chodem domácnosti. U dívek je toto očekávání ještě znásobeno. Příprava jídla, nošení vody, sběr dříví a péče o mladší sourozence jsou úkoly, u kterých společnost čeká, že je budou dělat dívky. I proto jsou často nuceny zůstat doma, přestanou se vzdělávat a obvykle se i vdají v mladém věku. To je realita také dvou dívek – Aregash a Tayitu, žijící v jižní Etiopii v Mekonisa kebele v zóně Gedeo. Díky projektu CHANGE, organizace Člověk v tísni a UK aid, si mohou tyto dívky splnit své sny o vzdělání a budoucím zaměstnání.

Aregash je čerstvě plnoletá a je vdaná. "Pocházím z velmi chudé rodiny. Moji rodiče byli odkázáni na velmi malé hospodářství. Byla jsem jejich šesté dítě a nemohli si dovolit nás všechny posílat do školy. Takže jsem patřila mezi ty sourozence, kteří zůstali doma, abych pomáhala rodině," řekla.

Její stejně stará kamarádka Tayitu vypráví podobný příběh jako Aregash, když mluví o tom, jak byla vychovávána. "Doma nás bylo pět. Nebylo dost jídla a oblečení pro nás všechny. Proto jen dva z mých sourozenců mohli chodit do školy, my ostatní jsme zůstali doma."

"Vdala jsem se, když mi bylo šestnáct. Tehdy jsem neměla jinou možnost, ale nebyla jsem svým manželstvím spokojená. Můj manžel pocházel z poměrně vzdělané rodiny, posmíval se mi, a dokonce mě bil, kdykoli jsme se pohádali. Cítila jsem se zostuzená," říká Tayitu. "Nemohla jsem vydržet manželovy urážky, a tak jsem odešla z domu a později se rozvedla. Od té doby jsem se chtěla učit, abych uměla číst a psát. Svůj sen jsem si ale nemohla splnit až do dne, kdy jsem dostala tuto příležitost od Člověka v tísni," dodává.

Ať žádná dívka nezůstane opomenuta

Pětiletý projekt má za cíl podpořit více než 24 tisíc dívek ve věku od 10 do 19 let ve čtyřech regionech Etiopie. Program ve Státě jižních národů, národností a lidu (SNNPR) má pomoci celkem asi 9500 dívkám.

Aregashin příběh pokračoval: "Před dvěma lety mi členové místní akční skupiny z naší vesnice řekli o možnosti dokončit si základní vzdělání a absolvovat školení v oblasti obchodních dovedností pro dívky, jako jsem já. Okamžitě jsem se této příležitosti chopila a začala se učit. Po celé dva roky jsem dostávala podporu ve vzdělávání."

"Kromě materiální pomoci jsem dostala i morální podporu od mých učitelů a členů místní akční skupiny, kteří mě motivovali, abych vydržela a dokončila dvouleté školní minimum. Nyní umím číst a psát. Kromě toho jsem se po dvoutýdenním školení obchodních dovedností naučila, jak začít s podnikáním. Stala jsem se členkou spořitelního a úvěrového družstva a plánuji začít podnikat," dodala Aregashin.

Ředitel základní školy Mekonisa Abraham Shibiru ukazuje, jak projekt CHANGE změnil znevýhodněným dívkám a ostatním žákům pobyt ve škole. "Všechny třídy se dusily. V jedné třídě se tísnilo více než sto žáků. Většina studentů seděla na podlaze. Kromě toho byl ve škole pouze jeden záchod pro chlapce i dívky. A to vytvářelo nepohodlí zejména pro dívky," vysvětluje.

O kousek blíž ke svému snu

V uplynulých čtyřech letech se do alternativních programů základního vzdělávání a vzdělávacích kurzů pro dospělé zapsalo více než 5 400 dívek, které nechodily do školy. Přibližně 270 dospělých pokračovalo v odborném vzdělávání (TVET) nebo vytvořilo svépomocnou skupinu, aby si mohly splnit své sny. Aregash a Tayitu patří mezi ty, kteří absolvovali dvouletý program a staly se členkami svépomocné skupiny, aby mohly začít podnikat.

Abraham doufá, že se počet dívek navštěvujících školu do budoucna zlepší. "Po zbudování nové učebny a zajištění lavic k sezení máme momentálně ve třídě 40 studentek. Byly také postaveny nové toalety, které jsou rozděleny pro chlapce a dívky. To jsou důležité faktory, díky nimž se areál školy stal pro žáky atraktivním a přívětivý," uzavřel vyprávění.

Kromě pomoci dívkám na okraji společnosti je výstavba vzorové školy jen jednou z částí, na které se projekt CHANGE zaměřuje. Dále se soustřeďuje na lékařskou pomoc pro dívky se zdravotním postižením a materiální podporu ve vzdělávání pro mladé dívky.

Projekt "CHANGE: Zlepšení přístupu ke vzdělání v Etiopii pro nejvíc opomíjené dívky" je financován z fondu Foreign Commonwealth Development Office (FCDO) a je realizován ve čtyřech částech Etiopie – Amhara, Afar, Oromia a SNNPR. Člověk v tísni vede projekt v SNNPR v zóně Gedio, ve woredech Wenago, Yirgachefe a Kochere.
Autor: Setotaw Tadesse Girma

Související články