Hello babi, já tě vypnu. Babička zná vnučku jen přes Skype
Publikováno: 6. 6. 2014 Doba čtení: 2 minutyModerní technologie usnadňují život rodinám, jejichž členové žijí na opačném konci světa. V Česku je takových celá řada.
Praha/Myrtle Beach - Ivana Šímová před devátou večerní hodinou usedá k počítači. Zapíná komunikační program Skype a čeká, až se připojí i její dcera s vnučkou.
V Myrtle Beach v Jižní Karolíně, kde obě žijí, je teď okolo třetí hodiny odpoledne. Pětiletá Eve je do půl třetí ve školce, spíše nultém ročníku základní školy, a u počítače by se měla s dcerou paní Šímové objevit každou chvíli.
"Voláme si jednou, maximálně dvakrát týdně. Hovor trvá většinou hodinu. Je to ale samozřejmě málo," vysvětluje sedmapadesátiletá překladatelka, jak často se svou jedinou vnučkou mluví. Osobní setkání jsou ještě sporadičtější.
Paní Šímová byla v Americe naposledy v roce 2011, dcera s vnučkou se snaží jezdit pravidelně každý rok. "Letos poprvé možná přijedou i na Vánoce. Zatím je to ale spíš jen přání. Letenky jsou drahé a cesta úmorná," vysvětluje. Pokud by se vánoční cesta přeci jen uskutečnila, po dlouhé době by do Čech mohl přiletět i americký zeť paní Šímové.
Moje vnučka je Američanka
Ozývá se známá vyzváněcí melodie a na obrazovce počítače vyskočí informace, že volá dcera s vnučkou. Paní Šímová volí možnost videohovoru a na obrazovce se objevuje pětileté děvčátko se svou matkou. "Ahoj babi," ozývá se malá Eve česky se silným americkým přízvukem.
Po babiččině vyzvání začíná líčit, co dnes dělala ve školce. Vzdělávací systém v Jižní Karolíně se velmi liší od toho našeho, a Evina školka je tak spíše mezistupněm mezi školkou a první třídou. Paní Šímová kroutí hlavou nad informací, že tělocvik mají děti jen jednou týdně necelou hodinu a nepřevlékají se na něj.
Autorka reportáže: Jana Štukhejlová
Reportáž byla publikována na zpravodajském serveru Aktuálně.cz. Celou si ji můžete přečíst na tomto odkazu.
Reportáž vznikla v rámci kurzu Mezinárodní migrace jako téma - kurz pro studenty (nejen) žurnalistiky, který je součástí projektu Face2face.
Projekt Face 2 Face je spolufinancován ze zdrojů Evropského integračního fondu Evropské komise.