Jak si spíchnout lepší budoucnost

Publikováno: 13. 7. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Jak si spíchnout lepší budoucnost
© Foto: Tereza Hronová

V rámci projektu Program solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financovaného EU poskytuje Člověk v tísni (ČvT) podporu arménské neziskové organizaci MIHR Creators Union (MIHR), která ve městě Vanadzor darovala šicí stroje 50 ohroženým ženám.

Jednou z žen, kterým jsme pomohli, je Metaksia Miskaryan. Žije na starém sídlišti na předměstí Vanadzoru. Na stěně visí fotografie její zesnulé maminky. Metaksia žije sama a kvůli zranění, které v mládí utrpěla, žije především ze státních dávek. „Žiji s postižením od zemětřesení v prosinci 1988, kdy mi bylo 16 let. Budova zůstala částečně stát, ale zeď se zřítila a poranila mi nohu. Po mnoha operacích bylo nakonec nutné mi ji amputovat,” říká Metaksia.

Navzdory všem problémům je Metaksia optimistkou a srší energií. Vždy byla velice tvořivá. Například navrhuje a rušně vyrábí panenky v národních krojích. Měla tak velkou radost z šicího stroje, který díky projektu dostala: „Šicí stroj bych si nemohla koupit ani na splátky, ale teď mohu začít přijímat zakázky a vydělávat si na živobytí. Pro jednu firmu jsem už ušila 800 dárkových tašek.” Bohužel někdy je pro Miskarayan obtížné nakoupit materiál na šití. 

Projekt je výjimečný tím, že se díky němu vzájemně podporují lidé z různých zranitelných skupin populace. Metaksia a další ženy, které dostaly šicí stroje, ušily povlečení pro seniory ve vybraných domovech důchodců. Lůžkoviny se dostaly i dalším ohroženým skupinám, spolu s ponožkami a originálními přáníčky od místních umělců. Sama Metaksia Miskarayan povlečení dostala také. Díky tomuto modelu projekt organizace MIHR přímo pomohl 290 lidem. 

Během lockdownu musely švadleny zůstat doma a možnost pomáhat ostatním jim přinášela radost. „Měla jsem z toho dvojnásobný užitek. Získala jsem práci a k tomu jsem věděla, že pomáhám druhým,” říká Miskarayan, zatímco pracuje na svém novém šicím stroji a pod rukama jí roste povlak na polštář.

Metaksia Miskaryan se pořád snaží posouvat dál a rozhodně nechce zůstat jen u šití – plánuje otevřít první obchod se starožitnostmi ve Vanadzoru. „Pro šicí stroj určitě najdu v obchodě místo a budu ho dál využívat,” dodává s úsměvem.

MIHR je jednou z organizací občanské společnosti, které Člověk v tísni (ČvT) podporuje v rámci Programu solidarity v souvislosti s COVID-19 v zemích Východního partnerství financovaného EU. Cílem tohoto projektu je zmírnit nepříznivé dopady pandemie koronaviru a přispět k dlouhodobé socioekonomické odolnosti ohrožených skupin obyvatel východní Evropy. Projekt, který realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s Nizozemským helsinským výborem a AFEW International, zahrnuje pomoc v Arménii, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině.


Autor: Tereza Hronová

Související články