Jeden svět v Bruselu vyhrál snímek Můj Afghánistán

Publikováno: 24. 5. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Jeden svět v Bruselu vyhrál snímek Můj Afghánistán
© Foto:

Bruselskou porotu zaujala přímočarost afghánského příběhu.

 

Brusel, 24. května 2013 - Porota festivalu Jeden svět Brusel udělila Cenu za nejlepší film snímku Můj Afghánistán dánského režiséra s afghánskými kořeny Nagieba Khaji. Zvláštní uznání patří filmu Mír, nebo spravedlnost, který natočil nizozemský režisér Klaartje Quirijns v Ugandě.

 Šestičlenná porota vybírala ze sedmi soutěžních filmů. Festival v době od 21. do 29. května představí v Bruselu výběr třinácti dokumentárních filmů z letošního programu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni. Vítězný snímek bude promítnut na slavnostním zakončení v sále Stálého zastoupení ČR při EU ve středu 29. května.

 Můj Afghánistán zvítězil pro svoji schopnost dát hlas obyčejným Afgháncům. Místo obětí, nepřátel a válečných statistik Khaja ukazuje venkovany, ženy a děti, do kterých se divák může snadno vcítit. Daleko od pozornosti médií a mezinárodního společenství se snaží, někdy marně, vytvořit jistou normálnost v pokroucené a značně abnormální válečné situaci.

Khajův přístup je inovativní. Pohled na svlastní zemi měli Afghánci točit sami prostřednictvím kamer mobilních telefonů, které jim poskytl. Vesničané jsou tak autory vlastních příběhů, které ukazují jejich každodenní život, naděje, obavy a touhy. Toto přímočaré zobrazení venkovské komunity nenabízí žádné jednoduché odpovědi. Zaměřuje se hlavně na silný příběh o Afghánistánu.

Porota udělila zvláštní uznání snímku Mír, nebo spravedlnost za cílevědomý a dobře podložený přístup k jedné z největších výzev jakéhokoliv konfliktu: měli by ti, kteří porušují lidská práva, být bezprostředně postaveni před soud, nebo by měl být prvořadý mír? Režisér Quirijns se zabývý touto otázkou tak, že zkoumá situaci v severní Ugandě, kde Joseph Kony páchá škody již několik let.

V porotě zasedli: Alfiaz Vaiya z Human Rights Without Frontiers, Jacqueline Hale z Open Society Institute, belgická novinářka Catherine Vuylsteke, Catherine Absolom z International Federation for Human Rights, Elena Zacharenko z International Rehabilitation Council for Torture a Seynabou Bengaz  z World Organisation Against Torture.

Jeden svět se v Bruselu koná letos již posedmé. Pořádá jej společnost Člověk v tísni spolu s Českým centrem Brusel a Stálým zastoupením ČR při EU.

Program festivalu najdete na adrese http://www.jedensvet.cz/2013/jeden-svet-v-bruselu

Pro více informací a pro žádosti o rozhovor se prosím obracejte na:

Adéla Pospíchalová, společnost Člověk v tísni

Tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: