Proti ztrátě paměti: ČSSR 1968/Krym 2014

Publikováno: 22. 6. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Proti ztrátě paměti: ČSSR 1968/Krym 2014
© Foto:

U nás pomáhali taky – takový je podtitul aktuálního pátého ročníku kampaně Proti ztrátě paměti, kterou pořádá Člověk v tísni u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu. K 27. červnu se ale pojí ještě jedno výročí – před čtyřiadvaceti lety odešel z Československa poslední sovětský voják. Tématem letošní kampaně je připomenout památku obětí srpnové okupace v roce 1968 a v této souvislosti také upozornit na další případy, kdy Moskva použila tanky, aby zabránila zemím vystoupit ze sféry svého vlivu.

Chceme upozornit na to, že vpád a dlouholetý pobyt sovětské armády v Československu měl tragické následky. Nebylo to poprvé, kdy Moskva nasadila armádu proti neposlušnému satelitu. V roce 1953 vyjely na její pokyn tanky proti protestujícím dělníkům ve Východním Berlíně, o tři roky později sovětské jednotky utopily v krvi maďarskou revoluci. Jsme tedy jedním z mnoha národů, které mají se sovětskou imperiální rozpínavostí neblahou zkušenost. Měla by z ní vyplývat schopnost být solidární s těmi, kdo se stali oběťmi této agrese. V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině bychom tedy měli zaujmout jasné stanovisko,“ uvádí Karel Strachota, ředitel projektu Příběhy bezpráví, pod jehož hlavičkou kampaň probíhá.

            Podtitul kampaně U nás pomáhali taky odkazuje na historickou zkušenost s ruskými imperiálními nároky, kterou máme s Ukrajinou společnou. „V této situaci je obzvlášť důležité držet se naší západní politické orientace a transatlantických vztahů, dostát závazkům, které máme vůči spojencům v NATO, podílet se aktivně na společné evropské politice. Česká republika patří do demokratické Evropy. Současné Rusko, které opakovaně porušuje mezinárodní právo, tuto Evropu ohrožuje. Chovejme se zodpovědně, neprojevujme slabost a této hrozbě se postavme. S vědomím, že jsme okupaci z východu zažili,“ dodává Karel  Strachota k mottu letošní kampaně.

            Kampaň probíhá ve veřejném prostoru i v médiích a na webu www.protiztratepameti.cz  se k ní mohou lidé připojit podpisem memoranda, které shrnuje její základní myšlenky. Kampaň vyvrcholí několika akcemi ve čtvrtek 25. června. Na Václavském náměstí v Praze bude instalováno Okupační memento spolu s pietním místem věnovaným obětem okupací. V 16:00 zde proběhne happening s živým tankem a premiéra dokumentu U nás pomáhali taky (Karel Strachota, 2015, 6 min.). Od 18:30 se na Václavském náměstí 31 v Aule ABF uskuteční debata s názvem Československo 1968/Krym 2014 o paralelách srpnové okupace ČSSR a aktuálních událostech na Ukrajině. Debatovat přijdou tito hosté: Viktor Fajnberg, jeden z „osmi statečných", kteří v roce 1968 protestovali na Rudém náměstí proti invazi v Československu; Refat Čubarov, předseda krymskotatarského parlamentu v exilu; Michael Romancov, politický geograf. Moderuje novinářka Zuzana Tvarůžková.  

            V pátek a sobotu 26. a 27. června budou na Václavském náměstí mezi ulicemi Opletalova a Ve Smečkách mezi 11:00 a 21:00 probíhat filmové projekce těchto dokumentárních snímků: U nás pomáhali taky, Filmový týdeník č. 35/1968, Deset bodů a Ticho. Začátek projekce je vždy v celou hodinu.

            V pondělí 29. června pak zveme na film a debatu Svět očima ruské propagandy. Ve Velké aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se bude promítat film The World According to Russia Today a proběhne debata s britským publicistou a producentem Petrem Pomeranstsevem.

Informace o kampani včetně memoranda a nového filmu U nás pomáhali taky naleznete na www.protiztratepameti.cz

 

 

Kontakty:

Karel Strachota – ředitel programu Jeden svět na školách, Člověk v tísni 
226 200 432, 777 787  930, karel.strachota@jsns.cz

 

Bohumila Beranová –mediální a PR koordinátorka Jednoho světa na školách, Člověk v tísni
226 200 427, 734 428 395, bohumila.beranova@jsns.cz

 

Adéla Pospíchalová –mediální a PR koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii, Člověk v tísni
226 200 446, 777 787 968, adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: Bohumila Beranová