Dobrovolník/dobrovolnice pro individuální doučování dětí

Dobrovolník/dobrovolnice pro individuální doučování dětí

Člověk v tísni, o.p.s. hledá do svého týmu v pražské pobočce Sociálních a vzdělávacích programů dobrovolníky pro individuální doučování dětí/doučování dětí z Ukrajiny/mentory do programu podpory dospívajících na SŠ.

Typ pozice
: dobrovolník
Lokalita: Praha
Termín nástupu: kdykoli


Jakým způsobem se u nás mohou dobrovolníci zapojit?

Individuální doučování dětí

Individuální doučování dětí je zaměřeno na děti na ZŠ. Dobrovolník/ce dochází jednou týdně na doučování přímo do domácnosti, kde dítě žije. Úkolem dobrovolníka je pomoc dítěti s pochopením školní látky a s domácí přípravou. Dobrovolník s dítětem často řeší radosti a strasti běžného života. Dobrý vztah dobrovolníka a dítěte je pro nás zásadní. Po celou dobu činnosti má dobrovolník podporu koordinátora doučování.

 

Doučování dětí z Ukrajiny

Od roku 2022 pomáháme dětem, které musely z důvodu ruské agrese opustit své domovy v Ukrajině. Doučování je zaměřeno především na procvičování českého jazyka, často zabrousíme ale i do jiných předmětů. Znalost ukrajinštiny/ruštiny je výhodou, nikoli podmínkou.
 

Školní mentoring pro dospívající na SŠ

V rámci školního mentoringu pomáháme dospívajícím na střední škole. Dobrovolník (mentor) je jim podporou na jejich cestě střední školou. Jeho úkolem může být klasické doučování, ale také pomoc s time managementem, s technikou učení nebo s efektivním zapisováním školní látky.


Co je další náplní práce dobrovolníka?

 • Komunikace s koordinátorem doučování a s rodinou dítěte (domluva časů doučování, včasné info o rušeném doučování,...)
 • Systematická příprava na doučování, nastavování a sledování dlouhodobých vzdělávacích cílů, podpora sebevědomí dítěte/dospívajícího.
 • Pravidelné zaznamenávání průběhu doučování do klientské databáze (po každé schůzce s dítětem).
 • Účast na úvodním školení pro nové dobrovolníky.
 • Účast na vzdělávacích aktivitách zvyšujících kompetence dobrovolníků a na intervizních setkání (cca 4x za rok)

 

Co požadujeme?

Základem je pro nás motivace a kladný vztah k dětem a mladým lidem. Ideální dobrovolník je schopný pracovat samostatně a je spolehlivý. Má trpělivost a zvládne pracovat na dlouhodobých cílech. Je otevřený, empatický a má rozvinuté sociální a komunikační dovednosti. Hledáme dobrovolníky, kteří jsou ochotní zapojit se min. na jeden školní rok. Podmínkou zapojení se do dobrovolnictví je také trestní bezúhonnost. Zkušenosti s učením, doučováním nebo prací s dětmi jsou výhodou, nikoli podmínkou.

 

Co můžeme dobrovolníkům nabídnout my?

 • Dobrý pocit z pomoci, smysluplné trávení volného času, vystoupení z komfortní zóny, komunitu dobrovolníků.
 • Vhled a další vzdělávání v tématice sociálních nerovností, motivace, komunikace ad.
 • Možnost využití individuální supervizní podpory.
 • Volnočasové aktivity pro dobrovolníky.
 • Možnost zapojit se od dalších aktivit pražské pobočky Člověka v tísni, resp. celé organizace.
   

V případě zájmu vyplňte prosím nezávazný formulář. Následně se Vám ozve koordinátorka dobrovolníků s pozvánkou na osobní pohovor.

V případě dotazů ohledně dobrovolnického programu kontaktujte prosím Dorotu Dudkovou (dorota.dudkova@clovekvtisni.cz, 770 101 154).