Kladenský předškolní klub: „Vy máte ale nervy, paní učitelko, já bych nemohla tohle dělat.“

Publikováno: 7. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Obůrka Podháj Třebichovice
© Foto: Petra Zíková

V létě jsme trávili čas s dětmi z předškolního klubu a s jejich rodiči. Díky společným zážitkům jsme se vzájemně lépe poznali. Nyní může být naše spolupráce daleko hlubší a efektivnější.

Od září se v našem Předškolním klubu opět potkáváme s dětmi, které žijí v Kladně a pochází ze sociálně znevýhodněného prostředí. Našim společným cílem je připravit je na bezproblémový přechod do běžné mateřské školy. Proto také aktivně pracujeme s jejich rodiči.

V létě organizujeme pro celé rodiny řadu akcí, na které pak rádi vzpomínáme a čerpáme ze společných zážitků.

"Já bych radši na procházku do lesa a na ten hrad. Já nemám ráda tu Zoo. To mě tolik nebaví, protože to tam moc smrdí, ty zvířata."

Letos jsme s kladenskými rodinami navštívili například Zoo Zájezd, Zoo Olovnice, Obůrku Podháj v Třebichovicích a na závěr malou soukromou Zoo v Malešově, kde jsme dokonce přespávali ve stanu a opékali si buřty na ohni.

Další plánovaná akce vzešla z přání jedné malé účastnice: „Já bych radši na procházku do lesa a na ten hrad. Já nemám ráda tu Zoo. To mě tolik nebaví, protože to tam moc smrdí, ty zvířata.“

Jeli jsme tedy společně na hrad Křivoklát, kde se mnozí poprvé prošli naučnou stezkou mezi korunami stromů. Mysleli jsme i na technické nadšence a navštívili jsme se Lužnou u Rakovníka, kde se nachází Muzeum vlaků.

Díky těmto společným výletům jsme měli možnost se s rodiči navzájem lépe poznat. Najít společnou řeč má totiž významný vliv na další úspěšnou spolupráci s celou rodinou.

Rodiče si také během těchto akcí uvědomují, že čas s dětmi se dá trávit aktivně, příjemně a zábavně. A také to, že díky zážitkům se děti spoustu věcí naučí.

„Tohle je hrozný, von mi tam vůbec nechce chodit do tý školy, von chce pořád tady zpátky do školky“.

Občas nám některá z maminek řekne: „Vy máte ale nervy paní učitelko, já bych nemohla tohle dělat.“ A my víme, že to dělat nejen můžeme, ale i chceme. Naše práce nám dává smysl.

Rodiče nám s důvěrou skoro každý den svěřují své děti a často se s námi dělí o své starosti. „Tohle je hrozný, von mi tam vůbec nechce chodit do tý školy, von chce pořád tady zpátky do školky.“

A my jsme tu pro ně. Chceme podporovat výchovu i vzdělávání dětí a pomáhat rodinám tak, aby se jim spolu lépe žilo. Dobré mezilidské vztahy jsou totiž hlavním hybatelem spokojeného života ve společnosti.
Autor: Petra Zíková a Kateřina Volfová

Související články