Klientům zkrachovalé Bohemia Energy radíme na nic nečekat

Publikováno: 1. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Klientům zkrachovalé Bohemia Energy radíme na nic nečekat
© Vojtech Okenka (negativespace.co)

Náhlý krach Bohemia Energy (a dalších drobných dodavatelů) představuje závažný problém pro mnoho rodin. Cena elektřiny a plynu se pro ně přechodem k dodavateli poslední instance „ze dne na den“ několikanásobně zvýšila, což velmi těžce pociťují především rodiny, které se již před tím pohybovaly na hraně chudoby, či se již dostaly za ní. Právě jim nyní naši terénní pracovníci radí, jak se touto situací vyrovnat.

Epidemie nemoci covid-19, splašená inflace a nyní skokový nárůst cen energií. Tři faktory, jejichž důsledky se v současnosti propisují do života mnoha lidí. Pro některé z nich může mít až fatální následky. „Od počátku epidemie, tedy za poslední rok a půl, jsme poskytli potravinovou pomoc 1 200 klientům. Pracujeme s těmi nejchudšími, kteří nemají ani deset korun navíc. Nyní by měli ti, kteří byli klienty některé ze zkrachovalých společností, zaplatit první zálohy dodavatelům poslední instance, což s sebou nese zvýšení nákladů o tisíce,“ říká Kateřina Dosoudilová, vedoucí sociálních služeb organizace Člověk v tísni.

Podle ní bude v následujících měsících velmi důležité, aby úřady práce velmi rychle vyplácely dávky mimořádné okamžité pomoci. Jinak hrozí, že si lidé budou muset brát kvůli enormně zvýšeným platbám za energie půjčky. To by vedlo k dalším exekucím a zadlužování rodin. Otázkou také je, co zvyšující se ceny energií udělají s cenami na ubytovnách.

Je tak evidentní, že pro klienty Bohemia Energy, kteří nedokázali vyjít s příjmy již dříve, přichází velmi složitá zima. Podle Dosoudilové tak lze očekávat zvýšenou poptávku po potravinové pomoci. „Naši terénní pracovníci v současné době klientům pomáhají s přechodem k novým dodavatelům, nicméně je evidentní že budou platit mnohem více, než byli zvyklí. Všem u dodavatelů poslední instance radíme nečekat, posoudit nabídky a uzavřít standartní smlouvu, varujeme před praktikami energošmejdů,“ dodává.

Daniel Hůle o problémech, které skokový nárůst cen energií způsobí:.Autor: Martin Kovalčík

Související články