Konec jedné ubytovny
Publikováno: 30. 7. 2014 Doba čtení: 3 minutyV Ústí nad Labem se pravidelně setkáváme s krizovými situacemi, které vyžadují rychlé a neodkladné řešení, a které ohrožují především rodiny s nezletilými dětmi. Do řešení těchto situací se zapojují zejména naše terénní sociální pracovnice a pracovnice sociálně aktivizační služby.
Na začátku července jsme v terénu zjistili, že objekt ubytovny Na Nivách bude v nejbližších dnech odpojen od vody a elektřiny a lidé se budou muset ze dne na den odstěhovat. Budova byla z poloviny ubytovnou a druhou polovinu tvořily nájemní byty. Celkem zde žilo 14 rodin, včetně 28 dětí. Situace tedy byla vážná a bylo třeba rychle jednat. Ačkoli lidé zde žijící, pravidelně a řádně majiteli objektu platili za nájem a služby, ten ovšem peníze za elektřinu a vodu neplatil. S vlastníkem a správcem objektu v jedné osobě byly v minulosti vždy problémy, na které jsme pravidelně příslušné instituce a odbory upozorňovali (chybějící dveře, schody, špatná elektroinstalace, zamoření štěnicemi, chybějící popelnice a další). Ihned jsme se spojili se Sociálním odborem Magistrátu města Ústí nad Labem a koordinátorem pro Integraci, abychom je o situaci informovali. Od začátku bylo jasné, že jediným řešením je najít pro všechny obyvatele domu jiné komerční bydlení a do doby, než se přestěhují, pomoci zajistit jim alespoň přístup k pitné vodě.
Všech čtrnáct rodin jsme navštívili, zjistili jejich aktuální finanční a rodinnou situaci a dohodli se na míře spolupráce, která bude nutná pro vyřešení této krizové situace. Některé rodiny si bydlení nalezly samy a my jsme jim jen pomohli v komunikaci s budoucím pronajímatelem a doladěním potřebných dokumentů. Jiné rodiny hledaly bydlení od začátku ve spolupráci s terénními pracovnicemi. Každá rodina měla na nové bydlení své specifické požadavky a očekávání, které se týkaly zejména finančních nákladů, velikosti bytu, dostupnosti školy, úřadů a ostatní občanské vybavenosti. Zároveň se naše terénní pracovnice snažily zmapovat a najít bydlení, které by nebylo podobně problematické, ale naopak se solidními pronajímateli (protože i rodina majitele objektu Na Nivách měla k dispozici volné byty). Většina rodin se tak odstěhovala v průběhu července do různých městských částí Ústí nad Labem. Na konci července, když už byla před objektem přistavena poslední cisterna s vodou a schylovalo se k uzavření objektu „hygienou“, zůstávaly stále čtyři obydlené jednotky. Naši pomoc jsme soustředili zejména, ale nejen, na jedinou zůstávající rodinu s dětmi, jelikož děti byly ohroženy situací nejvíce.
V současné době je již objekt neobydlen, jeho stav se rapidně zhoršuje a místo navštěvují čím dál častěji drogově závislí a sběrači kovů. Všechny rodiny mají nyní střechu nad hlavou, byť některé zatím žijí u příbuzných nebo v přechodných bydlištích a my s nimi na hledání adekvátního bydlení nadále spolupracujeme (kontaktujeme realitní kanceláře a pronajímatele, společně obcházíme nabízené byty a zařizujeme potřebnou a bezchybnou dokumentaci). Zároveň také pomáháme s vyřizováním mimořádné okamžité pomoci (jen na čalouněný nábytek), z vlastních zdrojů jsme poskytli desinfekční prostředky, deky a pytle. Krizová situace trvala zhruba tři týdny a v tuto chvíli je již šťastně zažehnána. A protože z vlastní zkušenosti víme, že podobné případy se v budoucnu mohou opakovat, jsme na ně připraveni.