Darujte pod stromeček vázu od Velčovského nebo Pánkův batoh. E-shop s kozami slaví 10 let
Publikováno: 28. 11. 2018 Doba čtení: 2 minutyKulaté výročí od vypuštění první kozy oslaví SkutecnyDarek.cz prodejem uměleckých předmětů od Maxima Velčovského, Františka Skály, Lény Brauner Míly Fürstové nebo zakladatele Člověka v tísni Šimona Pánka. Všichni tak podpoří e-shop, přes který už Češi poslali farmářům v nejchudších zemích přes 6 tisíc koz a ovcí, vybudovali či opravili 9 tisíc zdrojů vody nebo zasadili přes 800 tisíc stromů.
Přes 80 procent lidí nakoupí skutečné dárky během dvou měsíců před Vánocemi, aby mohli obdarovat blízké. „Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že musíme přijít s něčím novým a neotřelým. Chtěli jsme zaujmout, ale i pobavit,“ říká autor projektu Tomáš Vyhnálek. „Podrobně také dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ dodává Vyhnálek.
K letošnímu výročí přibyly k tradičním certifikátům zhmotnělé dárky. Na podporu vzdělávání v Čechách vyzdobil zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek batohy osobním heslem SEBEVĚDOMÍ A POKORA. Čtyři známí umělci pak přispěli limitovanými edicemi dárků z vlastní tvorby. František Skála svými litografiemi, designér Maxim Velčovský autorskou porcelánovou vázou odlitou ve tvaru chleba, ilustrátorka Léna Brauner zdobeným pouzdrem a výtvarnice Míla Fürstová šperkem Blue Dream.
Umělecké dárky naleznete ZDE
Od roku 2009 už v eshopu nakoupilo dárky přes 60 tisíc dárců za 109 milionů korun. Nejžádanější jsou kuřata, která lidé mohou koupit za 250 korun, ale největší tržby za sebou táhne maskot podniku - veselá koza za 900 Kč. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za který zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek. „Letos jsme do výběru nových dárků zapojili i dřívější dárce, kteří v online anketě hlasovali pro Kohoutek na vodu, Zemědělské náčiní a Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině,“ dodává Vyhnálek.
Češi už rozdali 15 000 slepic
Již pátým rokem pomáhá e-shop i v České republice, kde Člověk v tísni poskytuje pomoc v 50 městech a obcích a spolupracuje s více jak polovinou základních a středních škol. Z výtěžku e-shopu jsme tak do loňského roku poskytli doučování přibližně 1000 znevýhodněným dětem a rozdali 700 knížek, často vůbec prvních, které si děti domů odnesly.
Celkově pomohli obyvatelé Česka do konce loňského roku distribuovat farmářům v chudých zemích Afriky a Asie přes 6 tisíc koz a ovcí, 15 tisíc kusů drůbeže nebo dlouhodobě podporovat 20 školicích středisek pro farmáře. V Kambodži podpořil e-shop přes 900 rodin při nákupu ekologických bioplynáren a po celém světě vysadit přes 800 tisíc ovocných stromů. Ve vyprahlých místech mohl Člověk v tísni vybudovat či opravit 9 tisíc studní, vodních rezervoárů a lapačů.