Lidé v Arménii zasažení konfliktem dostali psychosociální pomoc a bezpečné prostory

Publikováno: 11. 8. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Lidé v Arménii zasažení konfliktem dostali psychosociální pomoc a bezpečné prostory
© Foto: Shushanik Nersesyan

Na lidi v arménské oblasti Vayots Dzor tvrdě dopadá konflikt, proto jsme jim poskytli psychosociální podporu. Zajistili jsme jim společně s partnerskou organizací Arménská mise bezpečné prostory pro děti i dospělé, které ohrožovaly ázerbájdžánské útoky v září 2022 v Jermuku, Kechutu, Vernashenu a Khndzorutu. 

Útoky v arménské oblasti Vayots Dzor ohrozily mnoho civilistů, včetně dětí, žen, starších lidí a osob se zdravotním postižením. Došlo k ničení majetku, lidé měli strach a dodnes se potýkají s psychickými traumaty.

Díky našemu projektu odborníci poskytli bezplatnou psychosociální podporu pro 550 lidí v Jermuku, Kechutu, Vernashenu a Khndzorutu. Individuální a skupinová sezení byla zaměřena na překonání strachu a stresu způsobeného válkou a na uspokojení základních psychologických potřeb lidí zasažených konfliktem.

Ve spolupráci s mistní organizací Mission Armenia a s pomocí fondů Evropské unie jsme pomohli těm nejzranitelnějším – dětem, jejich rodičům, učitelům. Dostali přístup do bezpečných, opravených a vybavených center. Ta jsou otevřená i nyní, po skončení projektu, a nabízí služby odborníků i hry pro děti.

„Dveře jsou vždy otevřené pro celou komunitu,“ říká Stepan Stepanyan, ředitel střední školy Kechut N3, kde se jedno z center nachází. „Všichni o existenci a službách centra vědí. Mohou je využívat i obyvatelé, kteří nejsou ve školním věku.“

Aby centra dále fungovala a projekt byl udržitelný, organizace Mission Armenia předala tři centra Územnímu středisku pedagogicko-psychologické podpory, které spravuje Nadace pro rozvoj dítěte.

„V době války se zaměřujeme na humanitární pomoc a často zapomínáme na psychologické problémy způsobené konfliktem. Je důležité je řešit. Tento projekt umožnil poskytovat psychosociální služby lidem žijícím v pohraničních komunitách, zejména dětem – těm, které jsou válkou psychicky zasaženy snad nejvíce. Tato centra přispějí ke kvalitativnímu zlepšení služeb poskytovaných Územním střediskem pedagogicko-psychologické podpory. Věřím, že se tato nová centra stala pro děti bezpečným a oblíbeným místem,“ říká Alla Harutyunyan, viceprezidentka Mission Armenia. 

Prostory v Jermuku, Kechutu, Vernashenu a Khndzorutu jsme zrekonstruovali a vybavili díky Evropské unii v rámci našeho regionálního projektu „Odolná občanská společnost“. Poskytli jsme psychosociální školení pro přibližně 100 zástupců organizací občanské společnosti a státních institucí pracujících s rodinami postiženými útoky ze září 2022. Kromě toho jsme s místními organizacemi Mission Armenia, Pahapan a WINNET Goris zahájili také projekty Bezpečné prostory Hydroponická produkce krmiva.


Autor: Shushanik Nersesyan, Lilit Harutyunyan

Související články