Lidé z Česka pomohli zasadit přes milion stromů. Nově mohou pomáhat koupí „magického těžítka“

Publikováno: 5. 12. 2019 Doba čtení: 9 minut
Lidé z Česka pomohli zasadit přes milion stromů. Nově mohou pomáhat koupí „magického těžítka“
© Foto: Člověk v tísni

Praha 5. prosince 2019 - Lidé z Česka už v charitativním eshopu Člověka v tísni nakoupili dárky za 130 milionů korun. Počet vysazených stromů nakoupených v minulých letech v eshopu letos překonal hranici jednoho milionu. Kozy, záchody či první knížky letos organizace distribuovala v nejchudších zemích světa i v ČR. Nově si lidé mohou koupit třeba „magické těžítko“ z filmu Pelíšky, jejichž přetočená vánoční scéna právě míří do televize i kin.

„Skutečný dárek je geniálně jednoduchý a přitom smysluplný systém. Podobná možnost darovat a přitom pomoci je široce rozšířená v anglosaských zemích a na severu Evropy. U nás stále více lidí volí možnost nezapomenout na své blízké a přitom jim nekupovat zbytečnosti,“ vysvětluje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Od roku 2009, kdy se SkutecnyDarek.cz představil poprvé, vzrostla hodnota nakoupených darů z 5 na loňských 22 milionů korun. Letos už lidé z Česka v eshopu nakoupili dárky za více než 5 milionů korun. Hlavní prodej se očekává v následujících dvou týdnech. Přes 80 procent dárků totiž lidé nakoupí v období těsně před Vánocemi.

„Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že chceme přijít s něčím novým, ale takový zájem jsme nečekali,“ říká autor projektu Tomáš Vyhnálek. „Překonali jsme už původní inspiraci od našich kolegů z irské humanitární organizace Concern Worldwide. Podrobně dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ dodává Vyhnálek

1 023 000 stromů na jídlo i zadržení vody v krajině

Během letošního roku podpořil Člověk v tísni přes 12 tisíc farmářů na Filipínách, které učil pěstovat kakaovníky a rozšířit jejich obživu z tradičních kokosových plantáží zničených před šesti lety tajfunem Hayan. Kromě distribuce 169 000 kakaových sazenic zajistil farmářům proškolení v zemědělských technikách na zvýšení produkce či využití obchodních příležitostí. Dalších 60 až 70 tisíc rostlin plánuje organizace distribuovat do konce roku.

Druhy stromů vybírali zemědělští experti s ohledem na místní podmínky, tradici a poptávku na trhu. V Etiopii se dobře daří kávě nebo morinze, jejíž listy se dají jíst, z plodů se dělá marmeláda, z kořenů léčiva nebo se využívá jako krmivo pro dobytek. V Afghánistánu se kromě klasických obilovin či cizrny pěstují výnosnější meruňky, broskvoně, mandloně, pistácie nebo ferula. Po celém světě už díky českému eshopu farmáři zasadili 1 023 000 stromů. Znamenají pro ně šanci na lepší živobytí.

Sázení stromů je na mnoha místech součástí rozsáhlých protierozních opatření, které pomáhají udržet v krajině půdní vlhkost a doplňovat zásoby podpovrchové vody. „Tam, kde je to možné se snažíme vodu do krajiny vrátit nebo ji alespoň udržet,“ vysvětluje expert na tropické zemědělství Jan Svitálek. „Zalesňujeme krajinu, zavádíme nové plodiny a kombinované osevní postupy a pracujeme na krajinářských opatřeních: vytváříme remízky, meze a terasy, které zamezují erozi a odnášení půdy,“ doplňuje Svitálek. Cílem je podle něj udržet pole zemědělců živá a produktivní, protože dobře spravovaná pole jsou schopná udržet více vody než jakákoli cisterna.

400 ovcí a koz má nové majitele

Jednotlivé dárky navrhují na základě průzkumu samotné mise a včleňují je do svých dlouhodobých programů, aby tak místním lidem, kteří kvůli válečnému konfliktu či živelné katastrofě přišli o obživu, pomohli postavit se na vlastní nohy.

V etiopské oblasti Alaba zasahoval Člověk v tísni poté, co ji na jaře postihly bleskové povodně. Mnoho domácností přišlo o hospodářská zvířata. 230 nejzranitelnějším rodinám rozdal 200 ovcí, 120 koz a 10 oslíků a pomohl jim tak zajistit nutný zdroj obživy. Dalších 80 koz organizace distribuovala mladým lidi bez přístupu k půdě, kteří díky Skutečnému dárku získali semínka pro pěstování kávy nebo dvacet čtyři včelích úlů.


V Demokratické republice Kongo získala stovka ohrožených domácností školení v chovu ryb a rybí násadu, čímž si rozšíří jídelníček a prodejem ryb zvýší rodinný rozpočet. Na východě Konga, kde ČvT pracuje, trpí každé desáté dítě pod pět let akutní formou podvýživy. Provincie Maniema je těžce zasažena občanskou válkou a kvůli pohybu ozbrojených skupin muselo mnoho rodin opustit své domovy i dosavadní způsob obživy.

V Česku se rozdávaly první knížky

V Česku peníze ze Skutečného dárku pomohly financovat šest letních táborů pro děti ze sociálně slabých rodin většinou ze severních Čech. Sto šedesáti z nich nadělil Skutečný dárek knížku, která byla často první, kterou držely v ruce nebo mohly vlastnit. Pro nejmenší vybrali koordinátoři pohádky, starším komiksy nebo dobrodružné knihy, které v nich mohou vzbudit další zájem o čtení.

Dárek pomohl také při koordinaci a metodickém vedení více než 300 dobrovolníků, kteří pomáhají sociálně znevýhodněným dětem překonat obtíže ve škole. Dobrovolníci se s nimi učí a vedou je k smysluplnému trávení voleného času ve dvaceti městech ČR. Doučování doplňuje organizace o vzdělávací aktivity, jako jsou výlety či návštěvy pamětihodností.

Sto padesát jedna učitelů a asistentů pedagoga mohlo z výtěžku eshopu zdarma absolvovat vzdělávací kurzy. Skutečný dárek také přispěl na provoz audiovizuálnímu portálu JSNS.cz, který využívá víc než polovina základních a středních škol v Česku. Portál jim bezplatně poskytuje přes 260 lekcí ve formě dokumentárních i hraných filmů společně s metodickými materiály v tématech jako moderní československé dějiny, mediální výchova nebo lidská práva.

„Magické“ těžítko a další nové dárky

Na webu skutecnydarek.cz je nově k mání darovací certifikát v hodnotě 500 Kč ze speciální edice podle filmu Pelíšky nebo „erotické“ retro těžítko ze slavné scény s Jaromírem Duškem a Evou Holubovou. Výtěžek z jejich prodeje pomůže českým dětem na cestě za lepším vzděláním. Limitované edice dárků českých umělců a značek nabízí charitativní eshop už druhým rokem. Dárci mohou nadělit pod stromeček také pět dalších uměleckých předmětů: grafiku výtvarníka Petra Nikla, peněženku od PlayBag, šálu od Ester Geislerová a Josefiny Bakošové, zápisník Papelote nebo šperk Elišky Lhotské.

Tři nové dárky pak Člověk v tísni zařadil i mezi certifikáty. Jedná se o “10 000 litrů pitné vody”, z jejíhož výtěžku hloubí studny v Etiopii nebo distribuuje vodu na obou stranách frontové linie v Ukrajině, kde jsou stále běžné odstávky a poruchy. Vozíček pro lepší život a Dívčí sílu bude pomáhat dívkám v rozvojových zemích, kde čelí různým předsudkům i sexuálnímu násilí.

Muži nejvíc utratili za osly a studny, ženy za kuřata

Mezi nejvíce nakupované certifikáty patří dlouhodobě kuřata a školní pomůcky, následované Veselou kozou, která je hlavním maskotem celého podniku. Muži nakupují dražší dárky jako je kráva, studna nebo oslík s povozem, za kterého přispějí na pomoc 7500 korunami. U žen jsou dlouhodobě největším hitem kuřata a školní pomůcky, které se dají nakoupit do 250 korun. V celkovém počtu objednávek převyšují ženy muže podílem 63 procent a průměrně utratí necelou tisícikorunu, muži pak 1450 korun.

„Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za které zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek. Zajímavostí je, že třetina lidí si koupí jen elektronický certifikát. Čtvrtina dárců, kteří nevyžadují jakékoli certifikát, pak loni přispěla 5 miliony korun. „Využívají prostě eshop jako možnost darování na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek.

Jak se přetáčela scéna z Pelíšků

Na podporu kampaně míří na obrazovky i do kin spot z filmu Pelíšky, ve kterém Šebkovi rozbalují vánoční dárky. Nové vizuály pak připomínají, že hejno kuřat obstojí v nehostinných oblastech líp než lžičky z NDR, a navíc dokáže zajistit obživu pro celou rodinu. „Chtěli jsme diváky hlavně pobavit a zároveň jim nasadit brouka do hlavy, jestli by fakt nebylo lepší, kdyby letos darovali Skutečný dárek místo blbostí,“ říká Jan Benda z kreativního týmu McCann Prague, který realizoval charitativní spot. Autoři plánovali, že scénu přetočí v původním obsazení a pod režijním vedením Jana Hřebejka. „I když jsme z toho nakonec museli ustoupit a přetáčeli jsme jen část nesmrtelné scény, všichni tvůrci Pelíšků byli od začátku neuvěřitelně vstřícní. To, že se do projektu zapojil přímo i pan Donutil, pak byla ta pověstná třešnička na vánočce,“ dodal Jan Benda.

„U Pelíšků si vždy vzpomenu, jak podceňovaný film to byl. Před dvaceti lety mu nikdo nevěřil, měl mizerný rozpočet, natočili ho na šestnáctku. Dneska jsou Pelíšky kult. Pro mě jsou připomínkou, že každé natáčení začíná od nuly a nikdo nikdy neví, jak to může dopadnout,“ popisuje režisér Petr Zahrádka. „Atmosféra na place byla stejná jako pokaždé, když přinesete hořlavinu (prskavky) a živá zvířata (slepice a kuřata) do jedné místnosti… bylo to milé. Kostýmní výtvarnice sehnala původní oblek majora Šebka a Mirek Donutil se do něj i po dvaceti letech s přehledem vešel,“ dodává Zahrádka.

Souhrnná pomoc za 11 let

Za 11 let fungování pomáhal Skutečný dárek v chudých zemích Asie, Afriky, ale i doma v Česku. Od roku 2009 rozdala organizace farmářům 6 925 koz a ovcí, více než 15 300 kusů drůbeže, 241 krav a volů a 328 oslíků s povozem. Více než 10 600 zemědělců poskytla nářadí, desítky tun osiva a dlouhodobě podporovala přes 20 školicích středisek pro farmáře. Proočkovala také 28 292 krav a 11 435 koz.

Člověk v tísni z výtěžku eshopu postavil a opravil přes 9 013 vodních zdrojů – hloubil studny, budoval vodní rezervoáry nebo opravoval čerpadla. Postavil také přes 200 latrín, rozdal 2800 kanystrů na vodu a přes 17 000 mýdel.

Dárek podpořil stovky zdravotních středisek v Kambodži, Angole a Kongu. V Kambodži má díky českým dárcům přes 18 000 lidí přístup ke zdravotním službám, včetně bezpečného porodu. Pro více než 11 000 maminek s dětmi, které z různých důvodů nemohou kojit, pořídila organizace balíčky kojenecké výživy. V Angole podpořila 35 541 těhotných a kojících maminek díky speciální mobilní aplikaci.

Díky lidem, kteří si koupili Skutečný dárek, vybavil Člověk v tísni 202 škol a pedagogických center potřebným nábytkem, učebnicemi nebo školními pomůckami. V Kambodži podpořil 929 rodin při nákupu ekologických bioplynáren, v Gruzii nakoupil 220 včelích úlů a pomohl 134 včelařům. Po celém světě pak zasadil 1 023 000 stromů, nakoupil 105 šicích strojů a 108 krejčovských sad a sad na vyšívání.

V České republice rozdal znevýhodněným dětem přibližně 1 060 knížek a podpořil více jak 600 dobrovolníků, kteří každý rok doučovaly okolo 800 dětí.

O Skutečném dárku

SkutecnyDarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Nákupem certifikátu Veselé kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. 

Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky z programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq

Pro více informací kontaktujte:


Autor: Člověk v tísni

Související články