Nová pracovní místa pro mladé lidi v Etiopii

Publikováno: 5. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Nová pracovní místa pro mladé lidi v Etiopii
© Foto: Barbora Ludvíková

Etiopii trápí vysoká nezaměstnanost mladých lidí. Jen v posledních šesti měsících se k nezaměstnanosti přihlásilo více než 6 milionů lidí, přičemž pouze 2,3 milionu z nich má přístup k pracovním nabídkám. V rámci projektu LISEC, podporovaného Evropskou unií, se to snažíme změnit a pořádáme pro mladé Etiopany rekvalifikační kurzy a školení.

Modjo je město ve střední Etiopii známé kožedělným průmyslem. V tomto odvětví pracuje většina obyvatel města. Spolu s vybranými učilišti proto školíme mladé lidi, aby byli dostatečně kvalifikovaní pro místní trh práce.   

Připravujeme studenty na praxi

Během naší návštěvy odborných škol ve městech Dukem a Sebeta jsme se potkali s mladými učni, kteří před dvěma týdny začali chodit do kurzů pořádaných v rámci projektu LISEC, financovaného EU. Našim cílem je navýšit počet pracovních míst a pomoci nezaměstnaným mladým lidem získat potřebné vzdělání.

Nejat Ahmedin je školitelkou na učilišti v Dukemu. Během krátkodobých kurzů učí studenty z různých oblastí vyrábět kožené zboží, jako například boty, kabelky nebo peněženky. Studenti na konci kurzu propojí s pracovními družstvy, kde můžou získat dostatečnou praxi.

Místní učiliště měla donedávna jen staré a nevyhovující stroje, což učitelům značně stěžovalo výuku. Česká rozvojová agentura proto darovala vybraným školám nejmodernější šicí stroje. 

"Dříve jsme měli jen staré vybavení, které nám nestačilo. Díky novým strojům, které jsme dostali, můžeme naše studenty dobře připravit na praxi," řekla Nejat Ahmedin.

Nové vybavení motivuje studenty 

Zelalem Alemu, ředitel odborné školy v Dukemu, popsal, jaký dopad mělo nové vybavení na výuku. "Jedním z problémů, se kterými se naše škola potýkala, byl nedostatek techniky. Dříve jsme kvůli tomu museli přijímat jen málo studentů. Máme kvalitní učitele, a díky novému vybavení u nás může studovat nově až 90 studentů po dobu čtyř měsíců."

Nové vybavení usnadňuje studentům práci a motivuje je. Účastníci kurzu si mezi sebou v průběhu tvorby vyměňují zkušenosti a praktické rady. Někteří z nich už dokonce začali uvažovat o založení vlastního podniku.

Dlouhodobě spolupracujeme s místními úřady na zvýšení zaměstnanosti mladých lidí. Projekt navíc zapojuje i mladé lidi ze znevýhodněného prostředí nebo lidi s postižením a nabízí jim krátkodobý kurz na místním učilišti.    

"Kurz již absolvovalo 90 studentů a momentálně jich tady máme 70. Mladí lidé mají zájem o zaměstnání v kožedělném průmyslu a my chceme, aby měli dostatečné dovednosti pro trh práce," uvedla Ayana Assefa, vedoucí úřadu pro vytváření pracovních míst a rozvoj dovedností v Dukemu.

Projekt LISEC je financován prostředky EU a realizován konsorciem organizací – Člověk v tísni, Solidaridad a IRC. V rámci něj jsme se díky podpoře České rozvojové agentury zaměřili na posílení kapacit čtyř odborných škol (Adama Denbela, Bishoftu, Dukem a Sebeta) a darovali jim celkem 58 šicích strojů na výrobu koženého zboží. 
Autor: Ousman Hassina Nurie, Karolína Šugarová

Související články